جوهر امنیتی

جوهر امنیتی

جوهر امنیتی از عناصری پر اهمیت و حیاطی هستند که در فرایند چاپ امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت این نوع جوهرها را می‌توانید با جوهرهای معمولی و استاندارد موجود بازار به صورت واضح مشاهده کنید. جوهر امنیتی در کاربردها و ترکیبات متفاوت به مشتریان ارائه می‌گردند.‌ جوهرهای امنیتی نقش پررنگی را در هنر گرافیک به عنوان یک عنصر بصری ایفا می‌نمایند. این عنصر هم به لحاظ زیبایی کاربرد دارد و هم در بحث امنیتی دارای کاربرد‌های گوناگونی می‌باشد.

جوهر امنیتی ویژگی‌ها و خصوصیاتی منحصر به فرد دارند. به طوری که در شرایط و موقعیت‌های شیمیایی و فیزیکی مختلف، می‌توانند عملکردهای خاصی را از خود نشان دهند. این موضوع سبب می‌شود تا مدارک و اسناد به طور خاص و منحصر به فرد دیده شوند و در نهایت تحت آزمایش‌های متفاوت و مشخص شده، رفتار ویژه را از خود بروز دهند.


کاربرد انواع جوهر امنیتی

از آنجایی که جوهر امنیتی دارای انواع مختلفی هستند، کاربردهای آنها نیز با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی می باشد. در ادامه به کاربرد برخی از انواع آن می‌پردازیم.

جوهرهای رنگی حرارتی

جوهرهای رنگی حرارتی از جمله انواع مرکب‌های امنیتی می‌باشند که به حرارت حساسیت نشان می‌دهند. این رنگ‌ها دارای کاربردهایی در زمینه امنیت و تجارت هستند. این جوهرها زمانی که در معرض حرارت قرار بگیرند، حتی اگر میزان حرارت محدود باشد تغییر رنگ خواهند داد.

همانطور که می‌دانید جعل اسناد یک مسئله روز افزون محسوب می‌شود که به تشخیص چاپ اصلی از کپی هوشمند و تقلبی نیازمند است. از جمله راهکار‌های آن می‌توان به کار چاپی دارای علامت‌های نامرئی اشاره نمود که در جوهرها وجود دارد. جوهرهای علامت‌دار می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند. این موضوع تنها از طریق وجود دانش کافی انجام پذیر خواهد بود.

جوهر‌های علامت‌دار مادون قرمز

جوهر‌های علامت‌دار مادون قرمز از دیگر انواع این مرکب‌های امنیتی هستند که در ساختار آنها از معرف‌های علامت‌دار که به اشعه مادون قرمز حساسیت دارند، استفاده شده است. ترکیبات شیمیایی بی رنگ خاصی هستند که پس از جذب اشعه مادون قرمز و دیگر اشعه‌ها با داشتن یک ساختمان ترکیبی ویژه، می‌توانند یک طرح واحد و یا یک الگوی خاص را از خود نشان دهند.

جوهر‌های علامت‌دار مادون قرمز

جوهرهای امنیتی متغیر نوری

جوهر امنیتی متغیر نوری، می‌توانند از یک تا چندین رنگ قابلیت تغییر را داشته باشند. البته این موضوع به زاویه دید بینندگان مربوط می‌شود. رنگ دانه‌های مصرفی در تولید این نمونه جوهرها دارای ساختمان‌های چند لایه با ضرایب شکست نوری مختلفی می‌باشند.

جوهرهای امنیتی ماوراء بنفش

جوهرهای امنیتی ماوراء بنفش در محصولات امنیتی نیز بسیار وسیع می‌باشد و در لیست ابزارآلات امنیتی پنهان قرار داده می‌شود. زیرا نمی‌توانید این نمونه از جوهر‌ها را با چشم غیرمسلح تشخیص بدهید. حتما برای آشکار سازی آنها به یک منبع نور ماوراء بنفش احتیاج دارید. این جوهر در اثر تابش نور ماوراء بنفش پیدا می‌شود. جوهرهای UV دارای تنوع بالایی هستند و اغلب جهت چاپ اسکناس و دیگر اوراق بانکی و بهادار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جوهرهای حساس به حلال

جوهرهای حساس به حلال می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزاری جهت تشخیص و شناسایی اقدامات انجام شده برای اصلاح و یا حذف اطلاعات چاپ شده بر چک و یا بلیط استفاده نمود. این جوهر در برابر ماده حلال تغییر رنگ خواهد داد. از این نوع جوهر می‌توان جهت طراحی خطوط ظریف و ریز و نیز واترمارک‌های چاپی استفاده نمود.

جوهرهای حساس به حلال

جوهرهای جلابخش

جوهرهای جلابخش که قدرت چسبندگی بالایی را دارند، از انواع جوهرهای امنیتی به شمار می‌روند که جهت اختصاصی نمودن چاپ می‌توان از آن‌ها بهره برد. قدرت چسبندگی این نمونه از جوهرها به لایه پس زمینه بالاست. علاوه بر آن، این جوهرها در برابر نور ماوراء بنفش قابل رویت هستند. هنگامی که این جوهر پاک شود و یا تغییری در آن ایجاد شود، رنگ آن نیز دچار تغییراتی خواهد شد.

جوهرهای امنیتی ناپایدار و فرار

از جوهرهای امنیتی ناپایدار و فرار نیز جهت ناکام گذاشتن فعالیت کلاهبرداران استفاده می‌شود که برای دستبرد به اسناد و مدارک از آب و یا حلال‌های آبی بهره می‌گیرند. چنانچه فردی قصد داشته باشد این نوع جوهر را با استفاده از آب و یا حلال‌های آبی حذف نماید، جوهر روی کاغذ جاری خواهد شد و لکه‌هایی را روی آن ایجاد می‌کند که در این صورت شناسایی اقدامات جاعلانه و کلاهبرداری به آسانی صورت می‌گیرد. جوهرهای دیگری نیز وجود دارند که علاوه بر آب، در برابر دیگر حلال‌ها از خود حساسیت‌هایی را نشان می‌دهند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

مزایای جوهر امنیتی

همانگونه که پیشتر به آن اشاره شد، جوهرهای امنیتی نقش پررنگی در مسائل امنیتی دارند. استفاده از آنها می‌تواند از بسیاری از تخلفات و کلاهبرداری‌ها جلوگیری نماید. از آنجایی که انواع مختلف این محصول به موارد خاصی حساسیت نشان می‌دهند، می‌توانند در موقعیت‌های مختلفی در معرض عوامل متفاوتی علائمی را از خود نشان دهند که این موضوع آنها را بسیار پر کاربرد در شرایط مختلف می‌کند. علاوه بر آن، این محصولات با توجه به خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند، از هزینه‌های پایینی برخوردار هستند که استفاده از آن را برای تمامی افراد میسر ساخته است.

نحوه تولید جوهر امنیتی

فرمولاسیون و نحوه تولید جوهر امنیتی تماما محرمانه است. تعداد محدودی از تولیدکنندگان در سطح دنیا شرایط تولید و ساخت این دسته از محصولات را دارند. تهیه کنندگان جوهر‌های امنیتی می‌توانند در صورت نیاز نیز این محصولات را به طوری سفارشی تولید کنند.

انتخاب نوع جوهر بر اساس نیازهای مشتریان و خصوصیات مد نظر طراحی انجام می‌شود. در این صورت می‌بایست حتما به نوع سیستم چاپی توجه لازم را داشت. مواردی نظیر نوع تکنیک به کار رفته در سیستم چاپی، سرعت چاپ و نحوه خشک کردن از جمله نکاتی هستند که باید مد نظر قرار داده شود.

نحوه تولید جوهر امنیتی

هر جوهر امنیتی در هر قسمت سند به عنوان یک عنصر امنیتی می‌تواند نقش پر اهمیتی را در اصالت سند داشته باشد. به طوری که بازتولید آنها دشوار است و هر گونه دستکاری و یا تحریفی که در سند صورت بگیرد، را به درستی نشان خواهد داد. به گونه‌ای که می‌تواند تغییر رنگ ایجاد کند و یا آن که قسمتی از سند را دچار خش و تغییر نماید.
طراحی جوهر‌های امنیتی به گونه‌ای انجام می‌شود که برخی از آنها در برابر تحریف‌های فیزیکی و برخی دیگر در برابر دستکاری‌های شیمیایی علائمی را نشان می‌دهند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.