مراحل چاپ هولوگرافی و اهمیت آن در ایجاد امنیت

چاپ هولوگرافی

صنعت چاپ از دیر باز تا به امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی همگام و هم راستا بوده است (مانند: چاپ هولوگرافی) و تولیدات بسیاری را شاهد هستیم. برای مثال می توان چاپ هولوگرافی را نام برد که با علم و تکنولوژی هولوگرافی برچسب هایی تولید می شود که دارای اطلاعات کالا، سیستم سازنده و … است و دست بسیاری از کلاهبرداران را از این رو بسته است. با استفاده از چاپ هولوگرافی تولید کنندگان می توانند حفظ امنیت کالای خود را تضمین کنند.

در ادامه بیشتر در مورد مزیت ها و کاربردهای چاپ هولوگرافی صحبت خواهد شد.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند:


منظور از هولوگرافی چیست؟

حتما شما هم در مورد هولوگرافی یا دنیای هولوگرام و … کم و بیش شنیده اید ولی اطلاعات کافی در مورد اینکه چه تکنولوژی و قابلیتی است نداشته باشید. به طور کلی می توان گفت، هولوگرافی پروسه ای است که طی این فرآیند اطلاعات به صورت سه بعدی ضبط می شود و بعد با ذخیره سازی آنها امکان دیدن مجدد به صورت سه بعدی فراهم می شود.

به عبارت دیگر می توان گفت در شیوه هولوگرافی اطلاعات مربوط به سه بعد موردی که مد نظر داریم، ثبت می شود. موقع بازدید مجدد همانطور که گفته شد تصویر به صورت برجسته و سه بعدی نمایش داده می شود. هولوگرافی را به واسطه اینکه تمامی وجود تصویر ثبت می شود، تمام نگاری نیز می نامند. ویژگی این تکنولوژی برای ثبت تصاویر این است که از تمامی زوایای دید شما می توانید به تصویر باز پخش شده نگاه کنید.

هولوگرافی

آشنایی با چاپ هولوگرافی

شاید شما هم با شنیدن عبارت چاپ هولوگرافی یا چاپ هولوگرافیک یا چاپ هولوگرام برایتان سوال باشد که چگونه این کار انجام می شود و آیا ما در زندگی روزمره خود از آن استفاده کرده ایم؟ باید گفت چاپ هولوگرافی چندین سال است وجود دارد و پدیده ای نیست که تا به حال ندیده باشیم. کافیست که نگاهی به کارت اعتباری یا کارت های شناسایی خود بیندازید یا بر روی بسته های سی دی و یا دی وی دی و بسیاری از کالاها را نگاه کنید. برچسب کوچک براقی که وجود دارد، برچسب هولوگرافی است که این صنعت چاپ کرده است و حاوی تمامی اطلاعات آن کالا می باشد.

افرادی که با دنیای صنعت چاپ آشنایی دارند می دانند که یکی از قابلیت ها یا به عبارتی خدماتی که این صنعت در زمینه جلوگیری از کلاهبرداری ها در تهیه و توزیع کالا کرده است استفاده از چاپ هولوگرافی یا انواع هولوگرام می باشد.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


کاربردهای چاپ هولوگرافی

با ورود تکنولوژی هولوگرام در صنعت، استفاده از این تکنولوژی روز به روز گسترده می شود و قابلیت های دیگری از آن به نمایش گذاشته می شود. تکنولوژی هولوگرافی به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فردی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در بخش های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه شاهد نمایش صحنه های سه بعدی از این قابلیت هستیم. از جمله این ویژگی ها می توان به این موارد اشاره داشت.

از قابلیت های منحصر به فرد آن می توان به کاربرد آن در صنعت چاپ اشاره داشت که شناخته شده ترین آنها برچسب های هولوگرافی است که این برچسب ها قابلیت اینکه بتوانیم صحنه ها و رنگ ها را از چند جهت و عمق های مختلف ببینیم برای ما فراهم آورده است. بر روی این برچسب ها اطلاعات دقیق مربوط به کالا و سایر ویژگی های منحصر به فرد آن ذخیره می شود تا از جعل کردن کالا جلوگیری شود. برخی از نمونه برچسب ها وجود دارد که تصاویر هولوگرافیک در آنها مخفی شده است و باید تحت شرایط نوری خاصی آنها را مشاهده کرد. برخی دیگر به راحتی با تغییر زاویه دید ما در راستاهای مختلف نمایان می شوند.

از دیگر مواردی که در مورد استفاده از چاپ هولوگرافی می توان نام برد جنبه تزئینی آن می باشد و در صنعت مد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد مانند لاک ناخن و یا لباس هایی که از تکنولوژی هولوگرام الهام گرفته شده اند. حتی یک شرکت شکلات سازی سوئیسی از هولوگرافیک برای ایجاد طرح های سه بعدی بر روی شکلات های خود بهره جسته است. و بسیاری موارد دیگر.

کاربرد چاپ هولوگرافی در ایجاد امنیت

برچسب امنیتی برچسب هایی هستند که به منظور اهداف امنیتی، هولوگرام برروی آنها چاپ شده است. فرایند برگردان و تکثیر آن ها فرایندی بسیار دشواراست، چرا که آنان توسط یک هولوگرام خاص ایجاد می شود و از تجهیزات گران قیمتی برای ساخت آنان استفاده میشود. آنان به عنوان نشان کیفیت اقلام ومحصولات خرده فروش شناخته می شوند. از آن ها درپاسپورت، مدارک معتبر، کارت های بانکی و کارت های شناسایی استفاده می شود.

کاربرد چاپ هولوگرافی در ایجاد امنیت

محصولات دارویی

استفاده از تکنیک های تکثیر پیچیده به این معناست که تهدیدی واقعی برای برای صنعت دارویی وجود دارد. زیرا بسیاری از دارو ها به صورت تقلبی تولید می گردند و به فروش می رسند. برای مقابله با این مسائل، بسیاری از شرکت های داروسازی جهان از هولوگرام ها برای محافظت از محصولاتشان استفاده می کنند. برچسب های هولوگرام در حال حاظر به طور گسترده درمحصولات دارویی سراسرجهان به عنوان نشان تایید صحت استفاده می شوند.

محصولات رسمی هولوگرافی

هولوگرام ها یکی ازمحبوب ترین روش ها برای نشان تجاری رسمی و اقلام و نسخه های ویرایشی محدود هستند. شما آنها را در بسیاری از محصولات ورزشی همچون  طراحی های کلاه های بیس بال و نشان های خاطراتی تیم ها خواهید دید. امروزه هولوگرام همچنین بهترین راه برای بسیاری از تولیدکنندگان کالا برای محافظت از محصولات خود و خریدارانی که آن محصول را خریداری می کنند است.

اسناد و مدارک رسمی

برچسب های هولوگرافی را اغلب بر روی اسناد رسمی چون مدارک پزشکی و دندان پزشکی و همچنین گواهینامه هایی از جمله مدارک معتبر صادر شده از دانشگاه ها می یابیم . گاهی اوقات آن ها را بر روی اسناد مربوط به لوازم الکتریکی و قطعات به منظور اطمینان از صحتشان قرار می دهند.

چاپ هولوگرافی

اوراق قرضه و گواهینامه سهام

هولوگرام روشی مهم برای چاپ گواهینامه های سهام است. با نشاندن یک هولوگرام آن برای تکثیر بسیار دشوار خواهد شد و یا به طوری فریبانه جواز را تغییر می دهد. آنان معادل معاصر مهر و موم های قدیمی هستند و راهی عالی برای تمایز یک نام تجاری ارائه می دهند.


چرا استفاده از چاپ هولوگرام ضروری است؟

متاسفانه پدیده جعل و ساخت نمونه تقلبی از روی کالایی این روزها به قدری زیاد شده است که نه تنها به تولید کنندگان ضربه وارد می کند بلکه مصرف کنندگان نیز ضربه می خورند. تکنولوژی هولوگرافی با قابلیت هایی که دارد برای جلوگیری از امکان جعل و کلاهبرداری به کمک تولیدکنندگان و صنعتگران آمده است. استفاده از این تکنولوژی به صورت برچسب های هولوگرام یکی از اصلی ترین و امن ترین راه های جلوگیری از سودجویی برخی افراد می باشد.

زیرا همانطور که گفته شد اطلاعات دقیق کالا اعم از شماره ثبت، صاحب برند و اطلاعات دیگر که به درخواست مشتری تعیین می شود بر روی این برچسب ها منتقل می شود و تنها با استفاده از ابزار خاصی می توان آنها را مشاهده کرد.

علاوه بر حمایت از تولید کنندگان و مصرف کننده ها، استفاده از برچسب های هولوگرافی بر روی کارت های شناسایی مانند کارت ملی، پاسپورت، کارت بانکی، گواهی رانندگی و … باعث جلوگیری از تقلب و ساخت نمونه جعلی آنها می شود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.