هولوگرام و کاربرد آن

هولوگرام، نوعی انعکاس نور در یک صفحه است که میتواند بدون استفاده از آن عینک های آبی و قرمز مخصوص تصاویر سه بعدی هولوگرام نشان دهد. برای تجزیه نور به پرتوهایی از نور سازنده اولیه به یک منبع نور مستقیم، مثل نور آفتاب احتیاج است که بافت و عمق نور اصلی را از تمام زوایا حفظ کند.

در هولوگرافی نیاز بود که توسط لیزر نوری به شئ مورد نظر تابیده شود اما امروزه می‌توان آنها را بدون نیاز به ساخت مدل به صورت کاملا اتوماتیک با کامپیوتر درست کرد.

البته باید یادآور شد که نباید هولوگرام را با نمایشگر عدسی اشتباه گرفت.
در طول سالها ساخت و توسعه هولوگرام ها چندین راه و کاربرد برای آنها به وجود آمده است. همچنین پروسه ساخت آنها بی شباهت به تولید صفحه وینیل نیست.

تصاویر سه بعدی هولوگرام

یعنی کپی کردن شیارها و برجستگی های الگو یک صفحه و منتقل کردن آنها به ماده ای دیگر که معمولا خاک نقره‌ای با پرس حرارتی است. اما به خاطر هزینه بالای ساخت هولوگرام 12×12 تنها قسمت کوچکی از آن ساخته می‌شود.

تاریخچه استفاده از فناوری هولوگرام

از اولین گروه‌های موسیقی که از فناوری هولوگرام در صفحه موسیقی استفاده کرد، گروه UB40 بود. که عدد 4 به صورت متحرک در جلوی یک B تکان میخورد.

چند سال بعد، گروه اَد اینفینیتیوم یک موشک هوایی تصاویر سه بعدی هولوگرامی را روی کاور آلبومشان چاپ کردند که خیلی ها به اشتباه تصور میکنند آنها اولین گروهی بودند که این کار را کردند.

در همان سال این ایده دیگر تنها منحصر به کاور آلبوم نبود و گروهی به نام Nearer این ایده را در صفحه وینیل نیز اجرا کردند: این کار اولین تگ آهنگ هولوگرافی بود.

در زیر نمونه های دیگری از کاربرد تصاویر سه بعدی هولوگرام در صفحات موسقی را مشاهده مینمایید.

تحلیل هولوگرامی فیلم جنگ ستارگان

چندین آهنگ فیلم جنگ ستارگان نیز از این ایده استفاده کردند که کابرد جدیدی از هولوگرام را معرفی نمود. در صفحه وینیل تک آهنگ فیلم جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد از این ایده به شکلی متفاوت استفاده شد. هنگام پخش این این آهنگ تصاویری نوری در حالت سه بعدی شناوری روی صفحه در حال چرخش دیده می‌شوند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

اصل هولوگرامی

این اصل به قدرى مهم است که بیشتر شرکت ها سال ها طرح کالا را ثابت نگه مى دارند. چون طرح منحصر به فرد آن از لحاظ نام، مارک تجارى و ویژگى هاى طرح موجب تمایز محصول شرکت از رقبا مى شود و در حافظه بلندمدت مشتریان جاى گرفته مى گیرد. از این رو در طراحى اولیه باید دقت لازم را کرد تا بعدها نیاز به تغییر نباشد و خدشه اى بر ارتباط بصرى خریداران با محصول وارد نشود.

بسته بندی و هویت محصول

در این مقاله میخواهیم نکات لازم در طراحی بسته بندی را به شما عزیزان یادآوری کنیم .
این اصل به قدرى مهم است که بیشتر شرکت ها سال ها طرح کالا را ثابت نگه مى دارند. چون طرح منحصر به فرد آن از لحاظ نام، مارک تجارى و ویژگى هاى طرح موجب تمایز محصول شرکت از رقبا مى شود و در حافظه بلندمدت مشتریان جاى گرفته مى گیرد. از این رو در طراحى اولیه باید دقت لازم را کرد تا بعدها نیاز به تغییر نباشد و خدشه اى بر ارتباط بصرى خریداران با محصول وارد نشود.

نقش بسته بندی در حفاظت و دسترسى – تصاویر سه بعدی هولوگرام

هدف اصلى از لیبل بسته بندی ، حفظ و نگهدارى خواص محصولات و دسترسى راحت به محتویات داخل بسته است. به علاوه هر یک از عوامل توزیع و مصرف نیز از بسته بندى انتظاراتى دارند،براى مثال خرده فروشان بسته بندى را نیاز دارند تا به راحتى در معرض دید و نمایش خریداران قرار گیرد و یا در اندازه هاى متفاوت باشد تا با قدرت خرید مشتریان گوناگون متناسب باشد. مصرف کنندگان نیز نوعى از بسته بندى را مى پسندند که به راحتى قابل حمل باشد و به راحتى به محتویات آن دسترسى پیدا کنند.

بسته بندی کم هزینه – تصاویر سه بعدی هولوگرام

هزینه بسته بندى نباید قیمت تمام شده محصول را به حدى بالا ببرد که تعداد قابل توجهى از مشتریان از خرید محصول منصرف شوند.

طراحى گرافیکى بسته بندى

گرافیک بسته بندى به سه موضوع اصلى فرم، رنگ و انتخاب خط مناسب مربوط مى شود. طراح در انتخاب این سه موضوع اصلى باید به تفاوت هاى فرهنگى بین جوامع و گروه هاى مختلف جامعه توجه کند، براى مثال بچه ها بیشتر از هر چیز به رنگ توجه مى کنند در صورتى که مردان بیشتر به شکل دقت مى کنند.

تاثیر رنگ ها در بسته بندی

رنگ از دوران باستان مورد توجه و تحقیق بوده است. در عصر حاضر نیز رنگ در فرهنگ هاى مختلف داراى مفاهیم گوناگون است. به طور کلى مى توان گفت رنگ مشکى در سال هاى اخیر به دلیل عمیق بودن و خنثى بودن با اینکه سمبل اندوه است در بسیارى از بسته بندى هاى لوکس مانند عطریات و… استفاده مى شود که درواقع یک نوع حس اشرافى را القا مى کند.

تاثیر زنگ بر تصاویر سه بعدی هولوگرام

تاثیر رنگ سبز

رنگ سفید احساس خنکى، معصومیت، صداقت و پاکى را القا کرده و به خصوص وقتى با رنگ آبى بیاید ترکیب مناسبى را ارائه مى کند. سبز آرام ترین رنگ هاست و در هیچ جهتى حرکت نمى کند و سمبل فرهنگ بورژوازى است که بى حرکتى را تداعى مى کند.

تاثیر رنگ سبز

در واقع سبز، امید زندگى است و آبى مملو از تفکر و جدیت است. سرخ علامت شادى، نیرو، قدرت مردانگى و تحرک است. هم جدیت و هم وقار و مهربانى را القا مى کند و هر چه تیره تر مى شود جدى تر و عمیق تر و جسمانى تر مى شود و در حالت صورتى رمانتیسم و خجالتى بودن را القا مى کند.

تاثیر رنگ نارنجی

نارنجى رنگى زنانه است که زندگى روحانى درونى را القا مى کند که هر چه تاریک تر مى شود بشر را بیشتر به سمت بى نهایت مى خواند. زرد پر سر و صداترین و خیره کننده ترین و پردوام ترین رنگ است و برخلاف آبى عمق را القا نمى کند. بنفش اندیشه اى متفکر و عرفانى و رازگونه را القا مى نماید.

تاثیر رنگ ها در بسته بندی تصاویر سه بعدی هولوگرام

اشکال مختلف بسته بندی – تصاویر سه بعدی هولوگرام

شکل های مکعب و چهارگوش به دلیل قابلیت نشان دادن مناسب ترین فرم بسته بندى است. همچنین این فرم در قفسه به راحتى کنار هم قرار مى گیرند. در طراحى فرم، اندازه نیز از اهمیت بالایى برخوردار است. مثلاً شیشه هاى کوچک عطر، احساس با ارزش بودن را القا مى کند.

طراحى خط – تصاویر سه بعدی هولوگرام

یک طراح بسته بندى باید زوایه دید جامعى نسبت به خط داشته باشد که توانایى و تجربه چشم هایش در تشخیص این موضوع در نشریات و پوسترها و علائم خیابانى ناشى مى شود. هر نوع از بسته بندى، نوع خاصى از خطوط را طلب مى کند.

کاربرد تصاویر سه بعدی هولوگرام

مثلاً در جعبه هاى شیرینى و شکلات باید حروف نرم و کشیده استفاده شود تا حالتى باریک و زیبا داشته باشد. در جعبه هاى دیسک هاى کامپیوتر از حروف محکم استفاده مى شود که دوام را تداعى مى کند. در مورد محصولاتى که خواندن اطلاعات آنها ضرورى است مثلاً داروها، خوانا بودن حروف مهم است و در نهایت براى بچه ها انتخاب حروف درشت مطلوب تر است.

امیت کار روی بسته بندی ها

اهمیت کار روى بسته بندى، بارها و بارها اثبات شده است. در مواردى، به خصوص آنجا که ارزش افزوده شرکت از راه بسته بندى ایجاد مى شود – مثل صنایعى که برپایه مونتاژ شکل مى گیرند – به صورت عینى، اثرات بسته بندى قابل رؤیت است. در مواردى پیش آمده که با به کار بردن شیرینگ براى کالایى که درشرکتى مونتاژ مى شده، تقاضا در ماه اول صددرصد افزایش یافته است

ماندگاری برچسب های امنیتی – تصاویر سه بعدی هولوگرام

برچسب های امنیتی ایران هولوگرام، تخریب شونده هستند تا از برداشته شدن غیر قانونی جلوگیری نمایند. این برچسب های تصاویر سه بعدی هولوگرام همچنین در برابر کاربرد روزانه اجناس دوام زیادی دارند. برچسب های هولوگرام انهدام پذیر اگر برداشته شوند  به قطعات کوچکی می شکنند.

قوانین استفاده از برچسب

زمانی که چسب اعمال می شود نمی توان برچسب ها را برداشت یا دوباره مورد استفاده قرار داد. این برچسب های هولوگرام ضد آب هستند و در برابر  مواد شوینده و مواد شیمیایی مقاوم اند. این نوع برچسب ها مقاومت کم تا متوسطی در برابر گرما و خراش دارند. زمانی که برچسب های امنیتی تخریب شونده برداشته می شوند،  یک الگوی برجسته و درشت با عنوان” باطل” بر روی سطح باقی می ماند.

به همین خاطر دیگر نمی توان از این برچسب در موارد دیگری استفاده کرد. ثبات ذخیره سازی بیش از دو سال در دمای بیش از 70 درجه فارنهایت است و بعد از قرار گرفتن در معرض دمای بیش از 104 درجه فارنهایت عملا غیر قابل استفاده خواهد بود.

برچسب های امنیتی اجناس – تصاویر سه بعدی هولوگرام

برچسب های امنیتی اجناس قابل حمل ایران هولوگرام به ندرت در معرض محیطی با دمای بالا، آب و هوای بد، خوردگی، نور خورشید، آب، نمک، آلودگی، مواد شیمیایی و حلال ها قرار می گیرد. اجناسی که نیازمند برچسب های بادوام هستند، می توانند از برچسب  ثابت و برچسب های بارکددار استفاده کنند که  مقاومت بالایی به موارد ذکر شده دارند.

مقاومت برچسب امنیتی

همچنین استفاده از برچسب های آلومینیومی با پوشش تفلون نیز پیشنهاد می شود زیرا مقاومت خوبی به پاک کردن، رنگ کردن یا  دمای بالا دارد. همچنین برچسب امنیتی هولوگرام مقاوم به دمای بسیار بالا نیز می تواند دمای حدود 1200 درجه فارنهایت را تحمل کند.

به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.