شیوه‌های مختلف چاپ روی لیبل

شیوه‌های مختلف چاپ روی لیبل

تکنیک‌های مختلفی درخصوص چاپ روی لیبل‌ها وجود دارد که از انواع آن می‌توان به چاپ فلکسوگرافی، چاپ اسکرین و چاپ دیجیتال اشاره کرد. هر کدام از این روش‌های چاپ روی لیبل دارای مزایایی هستند که به طور دقیق نمی‌توان یکی را بر دیگری ترجیح داد. در ادامه به بررسی، مزایا و کاربرد‌های چاپ روی لیبل پرداخته می‌شود.

چاپ روی لیبل به روش فلکسوگرافی

از رایج ترین و محبوب‌ترین روش‌های چاپ روی لیبل، می‌توان به فلکسوگرافی اشاره کرد. عملکرد این تکنیک به این گونه است که جهت انتقال جوهر به سطح چاپ از تعدادی صفحات نرم و با انعطاف‌پذیری بالا استفاده می‌شود. در روش فلکسوگرافی، صفحات چاپ، تصاویر را به صورت برجسته و آغشته به جوهر روی خود داشته و آن را به سطح چاپ انتقال می‌دهند. هر کدام از ستون‌های فلکسوگرافی مسئولیت ایجاد یک رنگ را دارند.

به همین جهت می‌توانند به درستی رنگ‌های متفاوت را به سطح چاپ انتقال بدهند. پس از آن که رنگ‌ها به سطح چاپ افزوده شد، می‌توان به استفاده از تکنیک‌هایی نظیر پر فراژ، برجسته‌سازی، ورقه ورقه کردن و برش قالبی لیبل‌هایی را به صورت تماما اختصاصی مناسب با سلیقه و نیاز مشتریان طراحی نمود.

از آنجایی که مزایای این روش بالا می‌باشد، افراد زیادی برای چاپ لیبل‌های خود از روش فلکسوگرافی استفاده می‌کنند. تنوع و انعطاف پذیری بالا، هزینه مناسب آن و مقرون به صرفه بودن آن، سرعت بالای چاپ، ماندگاری و دوام صفحات چاپ، ثبات و دوام رنگ‌ها از جمله عواملی هستند که این روش را بسیار متداول ساخته‌اند. در ادامه به توضیح مختصری از هر یک می‌پردازیم.

چاپ روی لیبل به شیوه فلکسوگرافی دارای انعطاف پذیری بالایی است. به همین دلیل می‌توان آن را روی مواد و سطوح مختلفی اجرا نمود. از جمله کاربردهای این نوع چاپ می‌توان به چاپ لیبل محصولات با کیفیت بالا و لوکس، لیبل‌های صنعتی، لیبل‌های بارکدها و سریال‌ها، لیبل‌های هشدار دهنده، لیبل‌های اعلام خطر و احتیاط، لیبل‌های آشکارساز جعل و دستکاری، لیبل دارویی، لیبل امنیتی، لیبل‌های پوششی، لیبل‌های برچسب‌های گمرکی، لیبل تجهیزات مورد استفاده در فضای باز و لیبل‌های دارایی‌ها و اموال نیز اشاره نمود.‌

چاپ فلکسوگرافی

چاپ روی لیبل به روش اسکرین

چاپ اسکرین از دیگر روش‌های چاپ روی لیبل می‌باشد که در ادامه به بررسی دقیق‌تر آن پرداخته می‌شود. از دلایل استفاده از روش اسکرین در چاپ لیبل‌ها می‌توان به مزایای بسیاری که دارد، اشاره کنیم. روان و نرم بودن پوشش جوهر‌ها، مقاومت بالا در برابر ساییده شدن و وجود رطوبت و شفافیت و وضوح بالای آن از جمله عواملی است که برخی این روش را برای چاپ روی لیبل‌ها انتخاب می‌نمایند.

چنانچه جهت تحویل گرفتن کارهای چاپی خود عجله دارید، پیشنهاد می‌کنیم روش‌های دیجیتال و یا فلکسوگرافی را جایگزین روش اسکرین کنید. زیرا این روش چاپ یک فرایند زمان‌بر به شمار می‌رود. زمانی که تعداد رنگ‌های به کار گرفته شده در طرح مدنظر شما بالاست، توصیه می‌شود که از چاپ اسکرین استفاده نشود. زیرا هزینه چاپ روی لیبل‌ها افزایش خواهد داشت. در این موقعیت بهتر است از چاپ دیجیتال بهره گرفته شود. حتما توجه داشته باشید که متن‌های با نوشته های بسیار ریز را با دشواری می‌توان به خوبی چاپ نمود. زیرا ضخامت جوهر در این روش، بالاست. در این صورت نیز روش‌های فلکسوگرافی و دیجیتال انتخاب‌های بهتری می‌باشند.

چاپ اسکرین در تهیه انواع مختلف لیبل‌ها دارای کاربردهای متفاوتی است. از جمله آنها می‌توان به چاپ بر روی طرح‌ها و انواع پوشش گرافیکی، لیبل‌های صنعتی، محصولات، لیبل‌های تجاری و شماره سریال‌ها، انواع لیبل‌های مورد استفاده در فضای باز نظیر لیبل‌های ضد آب و مقاوم در شرایط آب و هوایی، لیبل مواد خطرناک، لیبل‌های استوانه‌ای، لیبل‌های مصرفی، لیبل ابزارآلات و تجهیزات ساختمانی، لیبل‌های دارایی و اموال و امنیتی و لیبل‌های الکترونیکی و انواع چاپ و پوشش‌های گرافیکی مقاوم در شرایط محیطی نامساعد اشاره نمود.

چاپ اسکرین

چاپ روی لیبل به روش دیجیتال

دیجیتال از دیگر روش‌های چاپ روی لیبل می‌باشد. در این روش، تصاویری که به واسطه برنامه‌های نرم افزاری گرافیکی طراحی می‌شوند، به طور مستقیم به یک دستگاه چاپ تحویل داده می‌شود. بدین صورت تصاویر بدون نیاز به صفحات چاپ یا شبکه توری روی سطوح چاپ شوند. این روش بسیار مستقیم و به طور ساده انجام می‌گیرد.
در این روش شما امکان چاپ در تیراژ پایین را با هزینه‌های مقرون به صرفه‌ای خواهید داشت و همچنین می‌توانید تغییراتی را در آن‌ها انجام دهید.

در روش چاپ دیجیتال، می‌توانید مطابق با نیاز خود سفارشات خود را ثبت کنید و عددی برای حداقل تعداد سفارشات تعیین نمی‌شود. چاپ با این روش به صورت کاملا اختصاصی و سفارشی انجام می‌شود.‌ مدت زمان چاپ با این روش بسیار کم است و چاپ با سرعت بالا انجام می‌گیرد. کیفیت گرافیکی این نوع چاپ نیز بسیار بالاست. طراحان می‌توانند بدون نیاز به نظر گرفتن فرایند‌های چاپ طراحی لییل‌ها را انجام دهند.

با این روش می‌توانید چاپ روی لیبل را در رنگ‌های متنوع و نامحدود بدون پرداخت هزینه‌های اضافی انجام دهید. همچنین چاپ نمونه‌های بسیار کوچک بدون بازگشت رنگ نیز امکان پذیر خواهد بود. رنگ‌های به کار برده شده در چاپ روی لیبل‌ها به صورت کامل ثبت خواهد شد و هیچ گونه نیازی به استفاده از تله جهت پر نمودن فضاهای خالی نخواهید داشت. علاوه بر این موارد، می‌توانید تصاویر مد نظر خود را روی پوشش‌های گرافیکی چاپ کنید.

چاپ دیجیتال

این روش جهت حاشیه‌دار نمودن تصاویر و یا کمرنگ کردن و محو توناژ و رنگ‌ها در بخش‌های حاشیه‌ای تصاویر کاربرد دارد. تکنیک چاپ لیبل با روش دیجیتال، برای سفارشات با تیراژ پایین و با سرعت بالا مناسب می‌باشد. افزون بر آن، می‌توانید تغییراتی را در نسخه‌های چاپی به صورت پیاپی انجام دهید. با این روش، چاپ لیبل در هر سایزی را با هر تعداد رنگی می‌توانید سفارش دهید. در این روش، امکان تغییر دادن سریال و بارکد و یا اطلاعات دیگر برای طرح‌های متفاوت وجود دارد. این روش، می‌تواند طراحی‌های پیچیده و منحصر به فردی را چاپ کند که به هیچ عنوان به روش‌های دیگر نظیر چاپ اسکرین امکان پذیر نخواهد بود.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.