تفاوت هولوگرام و هولوگرافی

تفاوت هولوگرام و هولوگرافی

تفاوت هولوگرام و هولوگرافی، هولوگرام کلمه ای است با ریشه ی یونانی که از holo به معنی کامل و gramma به معنی پیام تشکیل شده است. روند ساخت یک هولوگرام، هولوگرافی نامیده می شود. هنگامی که یک هولوگرام ساخته می شود نور از یک لیزر تصویری شیء مورد نظر را روی یک فیلم یا یک صفحه ی عکاسی ثبت می کند. اساسا دو نوع هولوگرام وجود دارد.

هولوگرام انعکاسی که وقتی ازجلو نور به آن تابیده شود مشاهده می شود. در حالی که هولوگرام انتقال با تاباندن نور از پشت به درون آن دیده می شود. هولوگرام برجسته با پشتیبانی از یک هولوگرام انتقال با یک ماده ی آینه مانند ساخته می شود که هنگامی که از جلو به آن نور بتابد دیده می شود. نوع دیگری از هولوگرام که استروگرام نامیده می شود نیز قابل ساخت است که تصاویر متحرک ایجاد می کند مدت زمان این تصاویر معمولا بین 3 الی 20 ثانیه است.

کاربرد های متغیر هولوگرافی

تعریف هولوگرافی

برای بیشتر افراد، واژه ی هولوگرافی به معنی توانایی نمایش یک تصویر همانند نمایش تصویر در R2-D2 است. به عبارت دیگر واژه ی هولوگرافی سریعاً کلمه ی تصاویر سه بعدی را به ذهن انسان می آورد. اما منظور از صفحه نمایش هولوگرافی چیست؟ تصویر بالا یک نمونه ی واقعی از صفحه نمایش سه بعدی است که یک ویدئو پروژکتور نور را به سمت یک شیشه ی پوشیده شده ی مخصوص می فرستد. اگر واژه ی هولوگرافی را چنین تعریف کنیم پس هم اکنون این فناوری را داریم. تعریف قبلی از هولوگرافی که در جملات اول از آن یاد شد، بسیار دقیق تر است.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


آیا هولوگرام یک تصویر سه بعدی است؟

تفاوت هولوگرام و هولوگرافی با عکس، هولوگرام سطح صافی است که در نور مناسب به صورت یک تصویر سه بعدی به نظرمی رسد. هم چنین یک هولوگرام می تواند یک تصویر سه بعدی را در هوا پردازش کند، تصویری حقیقی که می تواند عکس برداری شود اگرچه قابل لمس نیست.

تفاوت هولوگرام با عکس

اگرچه هولوگرام یک تصویر بصری از یک جسم فیزیکی است، اما کاملا متفاوت از عکس است. برای مثال وقتی یک شیء عکس برداری می شود، هرقسمت از عکس دارای یک تصویر از بخش مربوطه از شیء اصلی است که از نقطه نظری که مربوط به موقعیت پخش در هولوگرام است، مشاهده شده است. بنابراین، اگر صفحه شفافی که حاوی هولوگرام انتقال است شکسته شود هر قطعه همچنان قادر خواهد بود کل تصویر را طرح کند، گرچه از یک نقطه نظر دیگر با استفاده از قطعه ی نزدیک بالای صفحه هولوگرافی، نمایی از قسمت بالا خواهیم داشت. در حالی که اگر از قطعات قسمت زیرین صفحه ی هولوگرام استفاده کنیم، حالتی ایجاد می شود که گویی نگاهی بالا به سمت جسم داریم (جسم در بالا قرار می گیرد).

از دیگر ویژگی های جالب هولوگرام ها این است که خواص نوری اشیاء مانند لنز ها را حفظ می کنند. مثلا یک هولوگرام که از قرار دادن یک ذره بین مقابل یک پروانه به دست آمده است را درنظربگیرید. یک ناظر به هنگام مشاهده ی تصویر هولوگرافی از این اشیاء متوجه خواهد شد که قسمت پروانه ای که از طریق تصویر ذره بین دیده می شود بزرگ می شود.

معرفی تفاوت هولوگرام و هولوگرافی

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top