فناوری نانو هولوگرام

نانو هولوگرام

فناوری نانو هولوگرام تصاویری سه بعدی برای تلفن ها، تبلت ها و تلوزیون ها به ارمغان خواهد آورد. هولوگرام سه بعدی همانند تمامی چیزهایی که در فیلم های آواتار و جنگ ستارگان دیده شده است. به علم تخیلی مبدل گشته است. دانشمندان با نازک کردن هولوگرام به حداقل اندازه ی خود آن را به چالش کشیده اند اینکه بتوان از آن در وسایل الکترونیکی امروزی استفاده کنند اما هنوز موفق به اجرای آن نشده اند.

محققان اکنون در این زمینه موفق به ساخت هولوگرام شدند که باریک ترین هولوگرام در جهان است و آن 1000 برابر اندازه ی تار موی انسان است. آنان در حال حاضر امیدوارند تا هولوگرامی اختراع کنند تا بتوان راهی را برای ادغام هولوگرافی سه بعدی در صنایع الکترونیکی امروزه هموار کرد از جمله: گوشی های هوشمند، تلوزیون ها و رایانه ها.


کاربرد فناوری نانو هولوگرام

فناوری نانو هولوگرام کوچک به اندازه ی کف دست که بینندگان می توانند بدون نیاز به عینک سه بعدی آن را ببینند. هم اکنون توسط تیمی از محققان استرالیایی و چینی در دانشگاه RMIT در ملبورن ساخته شده است. پروفسور مینگو، رهبر این تیم تحقیقی گفته: هولوگرام آماده، که از طریق رایانه تولید می شوند برای دستگاه های الکترونیکی بسیار بزرگ بوده است. اما ادامه داد که هولوگرام نازکی که برنامه ی ساختش را دارند قادراست تا بر این مانع اندازه گیری غلبه کند.

فناوری نانو هولوگرام

مزایای فناوری نانو هولوگرام

او گفت فناوری نانو هولوگرام با استفاده از یک سیستم چاپ لیزری سریع و ساده ساخته شده است و این به این معنی است که طراحی ایجاد شده برای ساخت در مقیاس بزرگ و تولیدات جمعی مناسب است. پروفسور مینگو در ادامه می گوید که یکپارچه سازی هولوگرافی به الکترونیکی که در زندگی روزمره استفاده می شود. اندازه ی صفحه نمایش را بی اهمیت می کند. او اضافه کرد که هولوگرام پاپ آپ قادر به نمایش داده های زیادی است که بر روی گوشی و یا به صورت منظم برای تماشا مناسب نیستند.

پروفسور بیان کرد که فکر می کند که هولوگرام ممکن است برای استفاده در بسیاری از زمینه های مورد نیاز پتانسیل لازم را داشته باشد. هولوگرام ها می توانند درهر چیزی از تشخیص پزشکی به ذخیره سازی داده ها، آموزش، دفاع و حتی امنیت سایبری استفاده کند. پروفسور گفت که هولوگرافی سه بعدی ممکن است توانایی تبدیل بسیاری از صنایع را داشته باشد و این تحقیق بتواند یک قدم ما را به انقلاب واقعی در این زمینه نزدیک تر بکند.

ساخت نانو هولوگرام

ضخامت مناسب هولوگرام

بسیاری از هولوگرام ها قادر به کنترل فاز نور هستند و همین باعث توهم عمق سه بعدی می گردد. با این حال پروفسور گفت که قادر به تولید فازهای کافی از نور است که به عنوان یک تغییر فاز شناخته می شود. هولوگرام ها بایستی ضخامت طول موج های نوری را داشته باشند. دانشمندان RMIT توانستند ضخامت مناسبی از هولوگرام بسازند. به این معنی که تنها 25 نانومتر در عرض آن ایجاد کنند.


توسعه هولوگرافی

دکتر زنگی یو که یکی از همکاران این تحقیق است گفت که موضوع بعدی که این تیم مشغول به مطالعه در آن است، با توسعه ی فیلم سفت و سخت نازک که ممکن است بر روی صفحه نمایش ال سی دی قرار بگیرد که صفحه نمایش هولوگرافی سه بعدی را فعال می کند مطرح شد. وی گفت که این امر شامل کاهش اندازه نیکل هولوگرافی پیکسل می شود و باید حدود 10 برابر کوچکتر شود. دکتر گفت که فراتر از آنها به دنبال ایجاد یک فیلم الاستیک انعظاف پذیر هستند که بتواند در بسیاری از سطوح مختلف مورد استفاده قرار گیرد و بتواند افقی تازه را برای برنامه های هولوگرافی ایجاد کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top