فناوری نانو هولوگرام

جهان هولوگرامی

فناوری نانو هولوگرام تصاویری سه بعدی برای تلفن ها، تبلت ها و تلوزیون ها به ارمغان خواهد آورد. هولوگرام سه بعدی همانند تمامی چیزهایی که در فیلم های آواتار و جنگ ستارگان دیده شده است. به علم تخیلی مبدل گشته است. دانشمندان با نازک کردن هولوگرام به حداقل اندازه ی خود آن را به چالش کشیده اند اینکه بتوان از آن در وسایل الکترونیکی امروزی استفاده کنند اما هنوز موفق به اجرای آن نشده اند.

محققان اکنون در این زمینه موفق به ساخت هولوگرام شدند که باریک ترین هولوگرام در جهان است و آن 1000 برابر اندازه ی تار موی انسان است. آنان در حال حاضر امیدوارند تا هولوگرامی اختراع کنند تا بتوان راهی را برای ادغام هولوگرافی سه بعدی در صنایع الکترونیکی امروزه هموار کرد از جمله: گوشی های هوشمند، تلوزیون ها و رایانه ها.


نانو هولوگرام، باریک ترین هولوگرام جهان

گروهی از دانشمندان دانشگاه RMIT و موسسه فناوری پکن، هولوگرام “نازک ترین جهان” را طراحی کرده اند. گفته می شود که هولوگرام قادر به ادغام در محصولات روزمره مانند گوشی های هوشمند است. این کار تحت هدایت پروژه RMIT’ s Min Gu انجام شده و ادعا می کند که تکنولوژی هولوگرافی بدون عینک 3D دیده می شود و 1000 برابر نازک تر از موی انسان است. دانشگاهیان این تکنولوژی را “هولوگرام نانو” نامیدند.

فناوری نانو هولوگرام

کاربرد فناوری نانو هولوگرام

فناوری نانو هولوگرام کوچک به اندازه ی کف دست که بینندگان می توانند بدون نیاز به عینک سه بعدی آن را ببینند. هم اکنون توسط تیمی از محققان استرالیایی و چینی در دانشگاه RMIT در ملبورن ساخته شده است. پروفسور مینگو، رهبر این تیم تحقیقی گفته: هولوگرام آماده، که از طریق رایانه تولید می شوند برای دستگاه های الکترونیکی بسیار بزرگ بوده است. اما ادامه داد که هولوگرام نازکی که برنامه ی ساختش را دارند قادر است تا بر این مانع اندازه گیری غلبه کند.

در حال حاضر، مین و تیم پشت کار یک هولوگرام 25 نانومتری با استفاده از مواد عایق بندی توپولوژیکی ایجاد کرده اند. آن دارای شاخص شکست انباشت پایین در لایه سطح است، اما یک شاخص شکستن فوق العاده در حجم، این فیلم بیرونی نازک می تواند تصویر هولوگرافی را بدون قربانی کردن طراحی جمع و جور خود افزایش دهد. مین می گوید که هولوگرام نانو “با استفاده از یک سیستم خطی مستقیم لیزری ساده و سریع طراحی شده است، که طراحی ما را برای استفاده های بزرگ و تولید انبوه مناسب می سازد.”

به لحاظ نظری، این فناوری ممکن است بتواند در داخل گوشی های هوشمند و سایر دستگاه ها قرار بگیرد، اما هنوز کارهایی باید انجام شود. گام بعدی این است که این فناوری را حتی کوچکتر از هم بشکنیم، به طوری که می تواند برای یکپارچه سازی بر روی صفحه نمایش ال سی دی و گوشی های هوشمند مناسب باشد و به طور موثر یک دستگاه هولوگرافی را در جیب شما تولید کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


مزایای فناوری نانو هولوگرام

او گفت فناوری نانو هولوگرام با استفاده از یک سیستم چاپ لیزری سریع و ساده ساخته شده است و این به این معنی است که طراحی ایجاد شده برای ساخت در مقیاس بزرگ و تولیدات جمعی مناسب است. پروفسور مینگو در ادامه می گوید که یکپارچه سازی هولوگرافی به الکترونیکی که در زندگی روزمره استفاده می شود. اندازه ی صفحه نمایش را بی اهمیت می کند. او اضافه کرد که هولوگرام پاپ آپ قادر به نمایش داده های زیادی است که بر روی گوشی و یا به صورت منظم برای تماشا مناسب نیستند.

پروفسور بیان کرد که فکر می کند که هولوگرام ممکن است برای استفاده در بسیاری از زمینه های مورد نیاز پتانسیل لازم را داشته باشد. هولوگرام ها می توانند درهر چیزی از تشخیص پزشکی به ذخیره سازی داده ها، آموزش، دفاع و حتی امنیت سایبری استفاده کند. پروفسور گفت که هولوگرافی سه بعدی ممکن است توانایی تبدیل بسیاری از صنایع را داشته باشد و این تحقیق بتواند یک قدم ما را به انقلاب واقعی در این زمینه نزدیک تر بکند.

ساخت نانو هولوگرام

ضخامت مناسب هولوگرام

بسیاری از هولوگرام ها قادر به کنترل فاز نور هستند و همین باعث توهم عمق سه بعدی می گردد. با این حال پروفسور گفت که قادر به تولید فازهای کافی از نور است که به عنوان یک تغییر فاز شناخته می شود. هولوگرام ها بایستی ضخامت طول موج های نوری را داشته باشند. دانشمندان RMIT توانستند ضخامت مناسبی از هولوگرام بسازند. به این معنی که تنها 25 نانومتر در عرض آن ایجاد کنند.


محدودیت های فناوری نانو هولوگرام

در حال حاضر، محدودیت هایی که فناوری هولوگرافی را متوقف می کنند، محدودیت های ضخامت نوری است. هولوگرام های منظم نور را تلفیق می کنند تا توهم یک شکل سه بعدی را ایجاد کنند. اما این باید در پارامترهای محدودیت ضخامت بهینه قرار گیرد. هولوگرام های کامپیوتری برای قرار دادن گوشی های هوشمند بالا بسیار بزرگ هستند و بنابراین کاربرد عملی محدودی دارند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


نانو هولوگرام های قابل حمل

مین می گوید، امکان استفاده از هولوگرام های قابل حمل برای طیف وسیعی از صنایع جذاب است. ادغام هلوگرافی با رایانه های روزمره، اندازه صفحه نمایش را بی اهمیت می سازد. هولوگرام پاپ آپ ممکن است مقدار زیادی از اطلاعات را نمایش دهد که به راحتی بر روی گوشی یا ساعت نیست. “از تشخیص پزشکی تا آموزش و پرورش، ذخیره سازی داده ها، دفاع و امنیت سایبری، هولوگرافی 3D، عامل بالقوه برای تبدیل انواع صنایع است و این تحقیق موجب می شود که انقلاب یک گام مهم را نزدیک تر کند.”


توسعه هولوگرافی

دکتر زنگی یو که یکی از همکاران این تحقیق است گفت که موضوع بعدی که این تیم مشغول به مطالعه در آن است، با توسعه ی فیلم سفت و سخت نازک که ممکن است بر روی صفحه نمایش ال سی دی قرار بگیرد که صفحه نمایش هولوگرافی سه بعدی را فعال می کند مطرح شد. وی گفت که این امر شامل کاهش اندازه نیکل هولوگرافی پیکسل می شود و باید حدود 10 برابر کوچکتر شود. دکتر گفت که فراتر از آنها به دنبال ایجاد یک فیلم الاستیک انعظاف پذیر هستند که بتواند در بسیاری از سطوح مختلف مورد استفاده قرار گیرد و بتواند افقی تازه را برای برنامه های هولوگرافی ایجاد کند.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.