فناوری نانو هولوگرام

نانو هولوگرام

تکنولوژی نانو هولوگرام

فناوری نانو هولوگرام تصاویری سه بعدی برای تلفن ها , تبلت ها و تلوزیون ها به ارمغان خواهد آورد .هولوگرام سه بعدی همانند تمامی چیزهایی که در فیلم های آواتار و جنگ ستارگان دیده شده است .
به علم تخیلی مبدل گشته است . دانشمندان با نازک کردن هولوگرام به حداقل اندازه ی خود آن را به چالش کشیده اند اینکه بتوان از آن در وسایل الکترونیکی امروزی استفاده کنند اما هنوز موفق به اجرای آن نشده اند .


محققان اکنون در این زمینه موفق به ساخت هولوگرام شدند که باریک ترین هولوگرام در جهان است و آن 1000 برابر اندازه ی تار موی انسان میباشد . آنان در حال حاضر امیدوارند تا هولوگرامی اختراع کنند تا بتوان راهی را برای ادغام هولوگرافی سه بعدی در صنایع الکترونیکی امروزه هموار کرد از جمله : گوشی های هوشمند , تلوزیون ها و رایانه ها .


کاربرد فناوری نانو هولوگرام

فناوری نانو هولوگرام کوچک به اندازه ی کف دست که بینندگان میتوانند بدون نیاز به عینک سه بعدی آنرا ببینند هم اکنون توسط تیمی از محققان استرالیایی و چینی در دانشگاه RMIT در ملبورن ساخته شده است .

پروفسور مینگو , رهبر این تیم تحقیقی گفته : هولوگرام آماده که از طریق رایانه تولید میشوند برای دستگاه های الکترونیکی بسیار بزرگ بوده است . اما ادامه داد که هولوگرام نازکی که برنامه ی ساختش را دارند قادراست تا بر این مانع اندازه گیری غلبه کند .

فناوری نانو هولوگرام

مزایای فناوری نانو هولوگرام

ساخت نانو هولوگرام

او گفت فناوری نانو هولوگرام با استفاده از یک سیستم چاپ لیزری سریع و ساده ساخته شده است و این به این معنی است که طراحی ایجاد شده برای ساخت در مقیاس بزرگ و تولیدات جمعی مناسب است .
پروفسور مینگو در ادامه میگوید که یکپارچه سازی هولوگرافی به الکترونیکی که در زندگی روزمره استفاده میشود.
اندازه ی صفحه نمایش را بی اهمیت میکند . او اضافه کرد که هولوگرام پاپ آپ قادر به نمایش داده های زیادی است که بر روی گوشی و یا به صورت منظم برای تماشا مناسب نیستند .

پروفسور بیان کرد که فکر میکند که هولوگرام ممکن است برای استفاده در بسیاری از زمینه های مورد نیاز پتانسیل لازم را داشته باشد .
هولوگرام ها میتوانند درهر چیزی از تشخیص پزشکی به ذخیره سازی داده ها , آموزش ,دفاع و حتی امنیت سایبری استفاده کند .
پروفسور گفت که هولوگرافی سه بعدی ممکن است توانایی تبدیل بسیاری از صنایع را داشته باشد و این تحقیق بتواند یک قدم ما را به انقلاب واقعی در این زمینه نزدیک تر بکند .


ضخامت مناسب هولوگرام

بسیاری از هولوگرام ها قادر به کنترل فاز نور هستند و همین باعث توهم عمق سه بعدی میگردد . با این حال پروفسور گفت که قادر به تولید فاز های کافی از نور است که به عنوان یک تغییر فاز شناخته میشود .
هولوگرام ها بایستی ضخامت طول موج های نوری را داشته باشند .
دانشمندان RMIT توانستند ضخامت مناسبی از هولوگرام بسازند. به این معنی که تنها 25 نانومتر در عرض آن ایجاد کنند .
این لایه از هولوگرام به لطف استفاده از مواد عایق توپولوژیکی و فناوری نانو هولوگرام توسعه یافت . آن ماده ای است که قادر به نگه داری یک لایه سطحی با ضریب شکست انبساطی است و شاخص انکساری فوق العاده انبوهی میباشد .
فیلم insulator توپولوژیک نازک است و این به عنوان حفره رزوسانس عمل کرده و به تغییرات فاز برای تصاویر هولوگرافی کمک میکند .


توسعه هولوگرافی

دکتر زنگی یو که یکی از همکاران این تحقیق است گفت که موضوع بعدی که این تیم مشغول به مطالعه در آن است , با توسعه ی فیلم سفت و سخت نازک که ممکن است بر روی صفحه نمایش ال سی دی قرار بگیرد که صفحه نمایش هولوگرافی سه بعدی را فعال میکند مطرح شد .
وی گفت که این امر شامل کاهش اندازه نیکل هولوگرافی پیکسل میشود و باید حدود 10 برابر کوچکتر شود .
دکتر گفت که فراتر از آنها به دنبال ایجاد یک فیلم الاستیک انعظاف پذیر هستند که بتواند در بسیاری از سطوح مختلف مورد استفاده قرار گیرد و بتواند افقی تازه را برای برنامه های هولوگرافی ایجاد کند

امتیاز :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.