بررسی کاربرد و چاپ برچسب طلاکوب

برچسب طلاکوب

امروزه در صنعت چاپ از شیوه های مختلفی برای نمایش نام و نشان برندها و تزیینات مخصوص چاپ استفاده می شود که برچسب طلا کوب یکی از آنها محسوب میشود. برچسب طلاکوب برای افزایش اعتبار و زیبایی بصری مورد استفاده بسیار قرار می گیرد. چاپ طلاکوب به صورت سرد و گرم با دستگاه چاپ انجام خواهد شد و این دستگاه با دستگاه چاپ هولوگرام تفاوت دارد. برچسب های طلاکوب از جنس فلز با رنگ های متنوع و زیبا تشکیل شده اند که بر روی سطح مورد نظر با اعمال فشار چاپ می شوند.

اگر تصمیم دارید از برچسب طلاکوب برای زیبایی برند و جذب مشتری استفاده کنید باید با توجه به نیاز خود از میان انواع طلاکوب انتخاب خود را انجام دهید. به منظور آشنایی بیشتر با برچسب های طلاکوب ، توصیه می‌ کنیم تا انتهای این مطلب با ما در بعد نگار ایرانیان همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا در صورتی که دوست داشتید از این روش استفاده کنید با آن به خوبی آشنا باشید.


برچسب طلاکوب چیست؟

برچسب طلاکوب به منظور افزایش زیبایی محصولات و کالاهای مختلف طراحی و چاپ می شود. استفاده از برچسب های طلاکوبی بر روی انواع محصولات سبب افزایش زیبایی و جلب نظر مشتریان خواهد شد. حال بد نیست با دلیل استفاده از اصطلاح طلاکوب آشنا شوید. در گذشته از فویل استامپ که از ورق طلا بوده است، استفاده می کردند. ولی امروزه به جای استفاده از فویل استامپ از انواع فویل های متالایز یا پیگمنتی استفاده می شود. این فویل در رنگ های متنوعی از جمله طلایی، نقره ای، قرمز، آبی و مسی وجود دارند و در جلوه های زیبایی چون رنگین کمانی، چرمی، چوبی و صدفی تولید شده اند.

استفاده از این فویل های زیبا و متنوع سبب طراحی و تولید برچسب های طلاکوبی جذابی خواهد شد که برای موارد مختلفی مانند چاپ جلد کتاب و برچسب های مختلف از طلاکوب استفاده خواهد شد.

برچسب طلاکوب

چاپ برچسب طلاکوب

همانطور که گفته شد، فرم های برجسته در طلاکوبی از جنس فلز می باشند که فرم باید قبل از چاپ گرم شود تا اطلاعات را توسط نوار طلایی به سطح مورد نظر منتقل نماید. از طلاکوبی علاوه بر چاپ کتب مختلف به منظور تولید برچسب های طلاکوب استفاده می شود که سبب افزایش ارزش و جلوه بصری محصول خواهد شد. با توجه به این برتری، از طلاکوبی در قسمت های مختلف دستگاه چاپ برچسب استفاده می شود. این برچسب به صورت سرد یا گرم به سطح مورد نظر منتقل خواهد شدکه به این منظور از دستگاه های طلاکوبی استفاده می شود.

آشنایی با دستگاه های طلاکوب

از دستگاه های چاپ طلاکوب برای چاپ برچسب طلاکوب استفاده می شود. این دستگاه نوارهای طلاکوب را با گرم کردن و اعمال فشار بر سطح مورد نظر به چاپ نقش و نگار تبدیل خواهد کرد. دستگاه های طلاکوب به 2 شکل دستی و اتوماتیک وجود دارند که در ادامه روش چاپ با این 2 دستگاه را توضیح خواهیم داد:

دستگاه طلاکوب دستی

با استفاده از این دستگاه باید فردی متخصص ابتدا دستگاه را تنظیم کند و سپس متریالی که قرار است چاپ بر روی آن صورت گیرد را وارد دستگاه طلاکوب کند تا عملیات چاپ بر روی متریال صورت گیرد.

دستگاه طلاکوب اتوماتیک

حال اگر از دستگاه طلاکوب اتوماتیک استفاده کنید علاوه بر افزایش سرعت چاپ به کیفیت چاپ بهتری نیز دست خواهید یافت. از دستگاه های اتوماتیک می توان به لترپرس و دستگاه ملخی اشاره کرد.

بررسی سیستم برچسب طلاکوب

حال اگر بخواهید سیستم طلاکوب را به طور کامل بررسی کنید، می توانید آن را از 2 منظر مورد بررسی قرار دهید:

تفاوت در ساختار و عملکرد

 • سیستم روتاری (Rotary) یا دوار
 • سیستم فلت (Flat bed) یا تخت

تفاوت در نحوه الصاق

 • روش سرد (Cold Foil Stamping)
 • روش گرم (Hot Foil Stamping)

استفاده از هر یک از این سیستم ها و شرایط چاپ با توجه به نیاز و درخواست مشتری انجام خواهد شد که با توجه به سرعت و کیفیت چاپ، هزینه و ساختار تعیین خواهد شد.

بررسی سیستم برچسب طلاکوب

موارد استفاده از برچسب طلاکوب و لیزری

برچسب طلاکوب و لیزری از برچسب های تزیینی موجود در بازار محسوب می شوند که در انواع متنوعی طراحی و تولید شده اند. در ساخت طلاکوب از فویل با رنگ های جذاب و زیبا استفاده می شود. از این برچسبهای طلاکوب و لیزری برای چاپ بر روی جلد انواع کتب نیز استفاده می شود. به طور کلی از این برچسب ها ، می توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • چاپ انواع لوگو با استفاده از برچسب طلاکوبی
 • افزایش زیبایی بصری محصولات مختلف
 • جلد کتاب و پایان نامه

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


نکاتی در ارتباط با برچسب طلاکوب

اگر تصمیم دارید از برچسب طلاکوب برای مصارفی استفاده کنید، بهتر است با نکاتی در ارتباط با برچسب های طلاکوب آشنا شوید. در ادامه به 9 نکته مهم در ارتباط با برچسب طلاکوب اشاره خواهیم کرد:

 1. برای طراحی و تولید برچسب های طلاکوب از تمپلات رنگی، ورق های طلایی طرح دار و هولوگرام استفاده می شود.
 2. برجسته کاری بر سطوحی مانند چرم طبیعی و مصنوعی، مخمل و گالینگور از روش حرارتی برای چاپ استفاده می شود. برجسته کاری یا امباس روی سطوحی چون کاغذ و مقوا با شیوه سرد انجام می شود.
 3. از برچسب طلاکوب به عنوان جلوه ویژه بصری و افزایش رسمیت استفاده خواهد شد.
 4. طلاکوب به روش سرد هیچ گونه برجستگی بر روی سطوح ایجاد نخواهد کرد و مانند چاپ افست بر روی فرم انجام می شود.
 5. طلاکوب به روش گرم در اثر فشار توسط کلیشه بر روی سطوح سبب ایجاد برجستگی هایی خواهد شد.
 6. طلاکوب سرد با توجه به قیمت کمتری که دارد از کیفیت پایین تری نیز برخوردار بوده است که مورد توجه افراد قرار نگرفته است.
 7. از روش طلاکوب برای انواع زیبایی کارهای فانتزی استفاده می شود تا برجستگی نمایی بهتری به کار ببخشد.
 8. اغلب دستگاه های طلاکوب سرد از نوع روتاری (Rotary) یا دوار می باشند.
 9. برای طلاکوب گرم از ماشین آلات تخصصی مانند تیگل (ملخی) و لترپرس استفاده خواهد شد.
برچسب طلاکوب

سوالات متداول برچسب طلاکوب

برچسب طلاکوب چیست؟

این برچسب به منظور افزایش زیبایی محصولات و کالاهای مختلف طراحی و چاپ می شود .استفاده از برچسب های طلاکوبی بر روی انواع محصولات سبب افزایش زیبایی و جلب نظر مشتریان خواهد شد.

چاپ طلاکوب چگونه انجام می شود؟

فرم های برجسته در طلاکوبی از جنس فلز می باشند که فرم باید قبل از چاپ گرم شود تا اطلاعات را توسط نوار طلایی به سطح مورد نظر منتقل نماید

موارد استفاده از برچسب طلاکوب و لیزری چیست؟

چاپ انواع لوگو با استفاده از برچسب طلاکوبی
افزایش زیبایی بصری محصولات مختلف
جلد کتاب و پایان نامه


به اشتراک بگذارید :