هولوگرام امن‌ترین روش برای جلوگیری از جعل

هولوگرام ضد جعل

امروزه در تمامی کارها و زمینه‌ها تقلب و جعل وجود دارد و یکی از اقداماتی که جزو جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی است جعل می‌باشد که بیشتر تولیدکنندگان برای جلوگیری از جعل شدن محصولات خود از هولوگرام‌های مخصوص استفاده می‌کنند.

افراد در هنگام خرید یک کالا نگرانی‌های زیادی درباره اصل و یا تقلبی بودن آن دارند به خصوص اگر کالا دارای قیمت بالایی هم باشد. پس استفاده از هولوگرام می‌تواند یکی از امن‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از جعل باشد.
استفاده از این هولوگرام‌ها می‌تواند باعث اطمینان از اصالت کالا شود و باعث جلوگیری از جعل اسناد و تقلب شود.

در گزارشی تازه انتشار یافته با عنوان ” تایید زنجیره تامین امنیتی: نقش تکنولوژی ضد جعل”، اتحادیه ی اروپا تایید کرده است که هولوگرام ضد جعل از امن ترین تکنولوژی های برای مبارزه با جعل و تقلب است. جعل تیتر اخبار روزانه است. درست مانند برگه های هویتی قدیمی و چک های بانکی، جعل محدوده وسیعی از محصولات دارویی، پوشاک و بدلی جات، غذا، نوشیدنی و سیگار، الکترونیک و صنایع، لوازم آرایشی و مراقبت های فردی و نیز اسباب بازی را در بر می گیرد.

براساس اتاق بازرگانی بین المللی، ارزش بازرگانی جهانی در کالاهای تقلبی در سال 2015 حدود 1.77 تریلون بود. محصولات تقلبی خطری برای سلامت عمومی بوده، خطری برای شغل های ایجاد شده بوده و مسئول خسارت های اقتصادی برای دولت هستند.


هولوگرام ضد جعل تایید اصالت کالا

تکنولوژی برای تایید اصالت و پیگیری هر دو برای مبارزه با جعل به کار می روند. تکنولوژی امکان تایید اصالت کالا را به ما می دهد. برای مثال ویژگی های مخفی و آشکاری مانند هولوگرام، جوهرهای امنیتی، کد های QR، کد های ماتریکسی، متون ریز، واترمارک، برچسب های مختلف، روی کالا وجود دارد.

بر اساس این گزارش، هولوگرام یکی از پر استفاده ترین فناوری برای اطمینان از اصالت کالا است. همراه با سایر ویژگی های مخفی و اشکار، 5 فایده مهم دارند.

  • کپی و یا جعل از روی آن ها دشوار است.
  • ویژگی های بصری و ظاهری خاصی دارند که به راحتی و بدون نیاز به ابزار خاص قابل شناسایی هستند.
  • چسباندن و یا استفاده مجدد از آن ها بسیار دشوار است.
  • هرگونه دستکاری و یا تلاش برای جدا کردن را به خوبی نشان می دهند.
هولوگرام ضد جعل برای تایید اصالت

سازمان بین المللی سازندگان هولوگرام

سازمان بین المللی سازندگان هولوگرام IHMA یافته های این گزارش را تایید کرده و هولوگرام را بعنوان یادآور مبارزه علیه جعل معرفی می کند و اعلام کرده که برند ها باید از تکنولوژی های موجود برای محافظت خودشان استفاده کنند.

مدیر کل IHMA دکتر مارک دیکس اذعان دارد که “هولوگرام نقشی کلیدی بعنوان اسلحه ای موثر و انعطاف پذیر در جنگ با جعل و تقلب است، تشویق به استفاده از هولوگرام ضد جعل می تواند جایگاه تکنولوژی را بعنوان قابلیت امنیتی جهانی در مساله ی مبارزه با جعل تثبیت می کند.”


کاربرد برچسب‌های هولوگرام ضد جعل

هولوگرام ضد جعل دلیل اعتبار اسناد

جعل اسناد و مدارک از جرائم اصلی سلب اعتماد عمومی و اخلال در نظام اقتصادی کشور و یکی از عوامل مهم ناکارآمدی اجتماعی به شمار می رود. پی ریزی روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و… حقوقی افراد با یکدیگر، سازمان ها با اشخاص و سازمان ها با سازمان ها و پذیرش شبکه وسیع ارتباطات و توسعه مبادلات و تجارت لازمه آن است که اشخاص بتوانند در راستای منافع خود و جامعه به صحت و درستی مدارک و اسنادی که با اهداف گوناگون و در چارچوب قانون در میان آنان تنظیم و رد و بدل می شود اطمینان و اعتماد کامل داشته باشند.

جعل اسناد عامل مهم سلب آسایش عمومی و از بین رفتن امنیت جامعه و نیز زمینه ساز بسیاری از ضررهای مادی و معنوی است همچنین باعث خدشه به اعتبار فرهنگی، علمی و اقتصادی کشور می شود در نظام های حقوقی داخلی و بین المللی برخی از کشورها اصول خاص بر معاملات و مبادلات حاکم است.

هولوگرام در بازار محصولات

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

محافظت از برند و محصولات در برابر جعل و کپی

هولوگرام ضد جعل در صورتی که خراش داده شوند و یا کنده شوند رد لانه زنبوری آن‌ها به جا می‌ماند. بیشتر برندهای مطرح دنیا مانند اینتل و مایکروسافت از هولوگرام ضد جعل استفاده می‌نمایند و این باعث جلوگیری از جعل اسناد و محصولات می‌شود. از هولوگرام‌ها در ساخت ساعت‌ها و جواهرات لوکس استفاده می‌شود.

هولوگرام ضد جعل اعتبار اسناد

تشخیص مدارک اصل و تقلبی با هولوگرام ضد جعل

با توجه به حجم زیاد دعاوی مربوط به اسناد، بخش عمده ای از معضلات اسناد تجاری ارتباط مستقیمی با رویه حاکم بر آن ها دارد. ترفندهای تازه در جعل اسناد و مدارک واکنش های مناسب می طلبد. نقطه آغاز جعل اسناد و مدارک در عصر حاضر را افراد خلاق و حرفه ای که با دستگاه های پیشرفته چاپ دارند تشکیل می دهند، آمار و شواهد نشان می دهد که این روند از ابتدای قرن جدید به این طرف همچنان سیر صعودی داشته است.

ظاهر اسناد و مدارک جعلی آنچنان عادی و طبیعی به نظر می رسد که حتی ماموران دولتی نیز به راحتی نمی توانند به جعلی بودن آن پی ببرند این مسئله ایجاب می کند مسئولین تهیه و چاپ اسناد و مدارک تدابیر تازه ای برای حفظ اصالت این اوراق و جلوگیری از جعل آن ها اتخاذ کنند.

باید سعی شود در چاپ اینگونه اسناد و مدارک از چنان ویژگی و نشانه هایی استفاده کنیم که جعل آن ها غیر ممکن باشد. در حقیقت عمل جعل سند مقدمه بزه استفاده از سند مجعول است و مکمل هم محسوب می شوند. بر این اساس و با هدف پیشگیری از وقوع جرم متاثر از جعل بایستی با وقوع جعل سند و استفاده از آن مقابله نمود.

هولوگرام در بازار محصولات

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

جلوگیری از جعل با استفاده از هولوگرام ضد جعل

هولوگرام یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر بصورت برچسب تولید می شود و دارای جلوه های منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه های مختلف است. بطور خلاصه هولوگرام عبارت است از یک ساختار تقریباً مسطح تشکیل شده از اجزا حدود یک مایکرون یا کوچکتر که بر اثر نوردهی مناسب طی فرایندی پیچیده و بسیار دقیق، اپتیکی بصورت سه بعدی ایجاد می گردد و در زمینه امنیت و اصالت کالا یا سند کاربرد دارد و انواع مختلفی دارد.

امنیت هولوگرام‌ها در برابر جعل

هولوگرام ضد جعل دارای ریز نوشته‌ها و کدهای ریاضی، پراش‌های نور لیزری و اختلاف دید تصاویر به گونه‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند که بدون داشتن این المان‌ها این عوامل غیر ممکن است به این علت یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های برچسب هولوگرام‌ها امنیت بالای آن‌ها است که در برابر جعل محصولات و …. به وجود می‌آورند.

استفاده از هولوگرام ضد جعل مانع از جلوگیری از جعل و تقلب در کالاها و محصولات و اسناد می‌شود و باعث می‌شود که مردم به برند شما اطمینان بیشتری پیدا کنند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های هولوگرام‌ها این است که امکان کپی برداری و تکثیر مجدد از آن وجود ندارد و به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مختص همان شرکت است.

هولوگرام‌ها دارای زیر لایه متفاوتی هستند که در هنگام تخریب نوشته و طرحی را از خود به جای می‌گذارند و از این نمونه هولوگرام‌ها برای پلمب انواع پاکت‌ها و بسته بندی‌ها استفاده می‌شود.

هولوگرام ضد جعل

چرا هولوگرام یکی از امن‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از جعل است؟

همان گونه که گفته شد هولوگرام برچسبی یا هولوگرام ضد جعل می‌تواند یکی از امن‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از جعل کالا باشد که برخی دیگر از روش‌های جلوگیری از جعل را برای شما توضیح می‌دهیم:

شماره‌های تایید

برخی از مدارک مانند گواهینامه دارای یک شماره سریال هستند که به وسیله آن می‌توان صحت مدارک را مورد بررسی قرار داد. طراحی هولوگرام هم به این گونه است که شماره سریال کالاها در آن ثبت می‌شوند و می‌توان از اصالت کالا اطمینان حاصل کرد.

فویل‌های فلزی

در برچسب‌ها یک سری هولوگرام فویلی وجود دارند که دارای زیبایی زیادی هستند و در برخی مدارک باعث افزایش امنیت زیادی می‌شوند. این فویل‌ها می‌توانند یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از جعل باشد که بسیار هم مقرون به صرفه می‌باشد.

هولوگرام دو بعدی

هولوگرام‌های دو بعدی برای استفاده در کارت‌های شناسایی و محافظ محصولات استفاده می‌شود و بسیار پرکاربرد است. هولوگرام‌های دو بعدی به گونه‌ای است که از هر طرف به آن نگاه کنید حالت رنگین کمانی در آن می‌بینید. این نمونه هولوگرام در ابعاد و شکل‌های مختلفی چاپ می‌شود.

هولوگرام حرارتی

این نمونه از هولوگرام با استفاده از بهترین مواد و تکنیک‌های چاپ تولید شده است و دارای چسبندگی بسیار زیادی است و به راحتی نمی‌توان آن را کند و بر روی سطح‌های پی وی سی و پلاستیک قابل نصب است.

هولوگرام سریال‌دار

این نمونه از هولوگرام دارای سریال امنیتی است که این سریال‌ها دارای اعداد 8 تا 10 رقمی می‌باشد و امنیت کالا را بسیار بالا می‌برد و امکان ردیابی و رهگیری مرسوله را بسیار آسان می‌کند.

هولوگرام‌هایی که دارای شماره سریال هستند برای پیگیری و انبارداری و کنترل کالا مناسب می‌باشند. سریال‌های این هولوگرام‌ها شامل حروف فارسی، عدد و حروف لاتین می‌باشند و معمولا توسط فرد سفارش دهنده مشخص می‌شوند.

هولوگرام سریال‌دار

انواع هولوگرام های امنیتی

برای امنیت اسناد و مدارک از هولوگرام شفاف و هولوگرام چاپ گرم استفاده می شود. در هولوگرام شفاف از فویل های شفاف استفاده می شود که معمولاً بر روی اسناد الصاق شده و به گونه ای است که متن زیر برچسب قابل مشاهده است.

هولوگرام چاپ گرم روی لایه نازکی از ماده ای مثل آلومینیوم که در روی آن لایه پلی استر با ضخامت کم قرار داده شده است حک می شود سپس توسط اعمال فشار و حرارت با ماشین چاپ گرم و به واسطه عملکرد چسب آن به صفحه کاغذ منتقل می شود و پس از آن جزء جدایی ناپذیر سطح الصاق شده گردیده و به هیچ وجه قابل جداسازی نیست. کاربرد این نوع هولوگرام ضد جعل در موارد خاص، ایمنیِ اسناد و مدارک است.

هم اکنون در ایران شرکت بعد نگار ایرانیان با استفاده از دانش روز دنیا اقدام به تولید انواع اسناد امنیتی و متدهای اعتبار بخشی به اوراق در کشور می نماید این شرکت در سال 1387 با هدف خودکفایی در صنعت هولوگرام و تولید در استاندارد جهانی تاسیس شده است و با استفاده از دانش روز دنیا و تلفیق هنر و صنعت قادر به تولید انواع محصولات امنیتی با امکان درج تمام ویژگی های آشکار و پنهان بوده و قادر به رفع نیاز کشور است.

هولوگرام در بازار محصولات

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


ویژگی‌های هولوگرام ضد جعل

  • این هولوگرام‌ها غیر قابل کپی برداری هستند و تکثیر آن‌ها با استفاده از جدیدترین روش‌های اسکن و کپی برداری هم غیر قابل ممکن است.
  • غیر قابل جداسازی و انتقال است.
  • قابلیت تولید در اندازه‌ها، شکل، و رنگ‌های مختلف را دارد.
  • قابلیت قرار دادن تصاویر یا متون میکرونی در داخل این هولوگرام‌ها با توجه به اندازه آن‌ها به وسیله میکروسکوپ و ذره‌بین قابل مشاهده است.

سخن آخر

در متن بالا سعی کردیم توضیحات مفید و مختصری درباره امن‌ترین روش برای جلوگیری از جعل را برای شما توضیح دهیم. در صورتی که بخواهید هولوگرام ضد جعل را سفارش دهید بهتر است به سایت‌ها و چاپخانه‌های معتبر مراجعه کنید و تولید این محصولات را به آن‌ها بسپارید.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.