چگونگی ساخت هولوگرام

روش های ساخت هولوگرام

روش ساخت هولوگرام با روش هولوگرافی ساده


نورشناسی تکنیکی ساده برای هولوگرام های ساخته شده به وسیله ی چاپگرهای هولوگرافی می باشد. هولوگرام ها یک نشان امنیتی بر روی دسته چک ها ،کارت هابی اعتباری ،پاسپورت ها و بسته بندی های دارویی می باشند .معمولا مصرف کنندگان نمی توانند هولوگرام ها را خودشان بسازند زیرا این عمل به وسیله ی ایزار های گران قیمت و روش های پیچیده صورت می گیرد .امروزه روش های هولوگرافی ساده و سریع ساخت هولوگرام را در منزل مقرون به صرفه و مناسب کرده است .

ساخت هولوگرام با روش هولوگرافی ساده

روش ساخت هولوگرام انحصاری

تکنیک جدید بر خلاف هولوگرافی های سنتی هولوگرام ها را بر روی هر گونه سطح و با هر گونه ماده ای ثبت می کند . فرنادو مهندس شیمی در دانشگاه کمبردیج می گوید :”تکمیل این تکنولوژی بر روی چاپگرهای میزی و خرید هولوگرام در مدت کوتاهی از زمان را پیش بینی کرده ایم “.بنابراین هر فردی هولوگرام منحصر به فرد بر روی کارت های ویزیت و یا برچسب بر روی محصولات را خواهد داشت .

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

فرآیند ساخت

هولوگرام ها یک تصویر سه بعدی از یک الگوی چاپ شده بر روی یک سطح دو بعدی می باشند .برای ثبت این الگو ها نور لیزر بر شی سه بعدی تابانده می شود بنابر این نور حاصل بر روی یک صفحه ی شفاف همانند یک شیشه که با مواد حساس به نور همانند سیلور هالید و یا فوتوپلیمر پوشانده می شود، بازتاب داده می شود .در همان لحظه یک نور لیزری مرجع بر روی این سطح برای ایجاد الگوی تداخلی تابانده می شود .این الگو در فرایندهای تغییرات میکروسکوپی با توجه به ویژگی های مواد رمز گشایی می گردند .

برای مشاهده ی این هولوگرام شخصی دیگر لیزر را بر سطح چاپی می تاباند بنابراین الگوی رمزگشایی شده با انکسار نور تصویر سه بعدی از شی را باز سازی می کند .این روش ها به تجهیزات ولیزرهای خاصی همانند فرآیندهای شیمیایی برای برای گسترش مواد ثبت شده نیاز دارند .سپس هولوگرام ها بر روی یک سطح انعطاف پذیر با استفاده از ابزار چاپی حک می گردند .

روش ساخت هولوگرام در منزل

در این که هولوگرام ها ابزاری کاربردی در تکنولوژی آینده هستند تردیدی نیست،اما آیا میدانستید که نزدیک به 400 سال است که هولوگرام ها مورد استفاده اند؟آنها با استفاده از تکنیک روح تند و تیز ساخته شده اند،حقه ای که با استفاده از آن ساخت هولوگرام در خانه بسیار آسان است.این تکنیک که اغلب در موزه های کودک یافت میشود اخیرا ادعایی مبنی بر شهرت به سبب آوردن توپاک به کوآچلا در سال 2012 داشته است.اگر آن ویدئو را ندیده اید اکنون آن را تماشا کنید.

آیا برانگیخته شدید تا هولوگرام های خود را بسازید؟ این فرآیند به طرز شگفت انگیزی ساده است.آنچه شما به آن نیاز دارید تنها مقداری شیشه یا شیشه ی مشبک و شئ ایست که قصد شبیه سازی آن را دارید. شیشه یا شیشه ی مشبک خود را در دمای 90 درجه در گوشه ی شئ ای که میخاهید آن را شبیه سازی کنید قرار دهید.اگر به درستی روشن شد باید به گونه ای به نظر برسد که گویی شئ در هوا شناور است.ویدئوی زیر که تحت مشاورت است به ما نشان میدهد که چگونه این تکنیک رابا جزییات بیشتر انجام دهیم.شما میتوانید ورقه های شیشه ای مشبک رااز فروشگاه سخت افزار خودتان با قیمت کمتر از 20 دلار تهیه کنید.

 ساخت هولوگرام در منزل

موارد استفاده از هولوگرام

این روش کارایی بالاتری نسبت به الگوهای سابق دارد زیرا در این روش نیازی به صفحه ی مسطح و شفاف نیست .برای مثال این گروه هولوگرام را بر روی درپوش یک بطری ساخته بودند .آن ها هم چنین کد هولوگرافی QR-نوعی بارکد و یک امضای هولوگرافی دست نوشته ای را بر روی آن حک کرده بودند .دانیال ای اسمالی یک مهندس الکترونیک و کامپیوتر در دانشگاه باریغام گفت این تکنولوژی یک نمونه ی کلاسیک از هولوگرافی نوری می باشد .از نکات مثبت این تکنولوژی این است که هر ماده ای که لایه ی جاذب کدر بر سطح خویش دارد قابلیت تبدیل شدن به هولوگرام را دارد .

روش های ساخت هولوگرام

تکنیک روح تند و تیز تنها راهی نیست که افراد برای ساخت هولوگرام از آن استفاده میکنند.در حقیقت شرکت اپل اخیرا از امتیاز انحصاری تکنولوژی هولوگرامیکه از آینه های مقعر به جای صفحات مسطح شیشه ای استفاده میکند برخورداراست.تکنیک های دیگر شامل پرتاب نور در غبار یا تقسیم پرتوهای نور میباشد.اگرچه برای فیلم سازان کاربردی ترین تکنیک،در واقع همان تکنیک روح تند و تیز است.


امتیاز :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز دهی, میانگین رای: 1٫00 از 5)
Loading...
به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.