زبان ها
....
مشاهده کاتالوگ
.
بارکد
.
دانلود کاتالوگ
.
مشاوره آنلاین
.
فرآیند سفارش
.
ارزیابی رایگان سفارش
.

.

.

.

.

.

.

دایرکتوری مشاغل
.
عضویت در خبرنامه
خبرنامه
ماژول :
 

RFID در مقابل NFC

بررسی مفهوم اولیه این دو تکنولوژی و تفاوت آن‌ها

RFID کوتاه شده‌ی Radio Frequency Identification است و NFCمخففNearField Communication می باشد.

آنتن های RFIDدارای فرکانس های متفاوتی است در حالی که NFC دارای یک فرکانس خاص می باشد. این فرکانس با یکی از انواع RFID برابر است. در واقع NFC زیر مجموعه RFID است که به علت ویژگی هایی که دارد، به طور خاص کاربرد بسیاری پیدا کرده است.

RFID روشی یونیک برای شناسایی و تشخیص اطلاعات با استفاده از امواج رادیویی است. در حداقل شرایط، سیستم شامل  یک تگ، قرائت‌گر و یک آنتن است. قرائت گر سیگنال پرسش را به تگ و آنتن همراهش می فرستد و تگ با اطلاعات یونیک خود آن را پاسخ می دهد.

تگ های RFID به صورت فعال (Active) و غیرفعال (passive) وجود دارند. تگ های فعال با توان منبع درونی خود کار می کنند و توانایی پوشش تا 100 متر رادارد. این برد مسافتی بالا در این تگ ها برای بسیاری از مقاصد صنعتی و مالیاتی و قانونی ایده آل است.

تگ های RFID غیرفعال منبع قدرت داخلی ندارند و توان خود را از انرژی الکترومغناطیسی منتقل شده از قرائت‌گر می گیرد. امواج رادیویی باید به اندازه کافی قوی باشند تا توان تگ را تامین کنند. تگ های RFID دارای محدوده مسافتی نزدیک 25متر هستند.

  • به طور کلی RFID های غیرفعال دارای سه محدوده فرکانسی است:
  •         Low Frequency (LF)= 125-134KHz
  •         High Frequency (HF)= 13.56 MHz
  •         Ultra High Frequency (UHF)= 856-960 MHz                                                               


ابزار های  NFC در فرکانس تگ های HFیعنی 13.56مگاهرتز اجرا می شوند. استاندارد ها و پروتکل های فرمت NFC برپایه استانداردهای RFIDاست.

از مهم ترین ویژگی های NFC  برد مسافتی کم آن است که متناسب با کاربردهای قرائت نزدیک می باشند. هم چنین به علت کوتاهی فاصله ی ارتباطی، مناسب اجرای عملکرد های امنیتی و اختصاصی است. این فاصله کم تر از چند سانتی متر است که به همین علت گزینه محبوبی برای ارتباطات و انتقال داده بین ابزارهای کاربردی اشخاص، مثل تلفن های هوشمند است. 

 هم چنین قابلیت هم زمانی عملکرد تگ و قرائت گر را دارد که این ویژگی خاص آن را به روشی ایده آل برای پرداخت های غیرتماسی تبدیل کرده است. کاربرد آن در تلفن های هوشمند نیز به علت وجود همین ویژگی است که می توان با برخورد دو موبایل به یک‌دیگر اطلاعات را جابه‌جا  کرد و به اشتراک گذاشت.

اخیرا در تبلیغات نیز از آن ها به شکل گسترده استفاده می شود به این شکل که تبلیغ در قالب یک پوستر هوشمند ارائه می شود و شخص با تماس تلفن همراه خود با قسمتی از آن پوستر که مشخص شده است، اطلاعات آن را دریافت خواهد کرد.

در بخش های بعدی به تفصیل به بحث RFIDو  NFCخواهیم پرداخت.
تماس با ما

تلفن واحد فروش: 8-26405905-021

ارسال فکس به شماره: 8-26405905-021

تلفن دفتر مرکزی: 4-22924203-021

ایمیل واحد فروش: sale@iran-hologram.com

ایمیل شرکتinfo@iran-hologram.com

آدرس: تهران بلوار میرداماد روبروی بانک مرکزی خیابان آقازاده فر (اطلسی سابق) کوچه نامی پلاک 10 طبقه اول

درخواست مشاوره
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بعد نگار ایرانیان ( ایران هولوگرام ) می باشد.