زبان ها
....
مشاهده کاتالوگ
.
بارکد
.
دانلود کاتالوگ
.
مشاوره آنلاین
.
فرآیند سفارش
.
ارزیابی رایگان سفارش
.

.

.

.

.

.

.

دایرکتوری مشاغل
.
عضویت در خبرنامه
خبرنامه
ماژول :
 

ثبت و بازیابی اطلاعات حافظه های هولوگرافیک

مواد ثبت و تکنیک بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات به روش هولوگرافیک

همانطور که گفتیم ثبت اطلاعات و ذخیره سازی داده ها در مدیوم ثبت همانند ثبت تصاویر هولوگرافیک است.در تکنیک ثبت تصاویر سه بعدی، تصویر به صورت اختلاف منظر در دید(پارالاکس)  بازسازی می شود که با تغییر زوایه، تغییر در منظر تصویر خواهیم داشت که به وسیله دو پارامتر فاز و دامنه ی نور که توسط پرتوهای حاصل از لیزر فراهم می شود، ثبت می شود. حافظه های هولوگرافیک نیز با همین تکنیک، به صورت دیجیتال اطلاعات را در عمق مدیوم ثبت می کند.،  این بخش را به مدیوم و مواد ثبت و بازیابی اطلاعات از آنان به طور مختصر اختصاص داده ایم.

 مواد ثبت هولوگرافیک Recording Material

ماده ای که برای ثبت استفاده می شود می تواند ارگانیک و یا غیر ارگانیک باشد. یکی از رایج ترین مواد غیر ارگانیک، ماده Lithium Niobate-LiNBOB  است. این ماده برای سال ها مورد استفاده قرار می گرفت و دارای کریستال های بزرگ و با کیفیت نوری بالا است.

مواد ثبت هولوگرافیک ارگانیک فتوپلیمری نیز وجود دارند که بسیار مورد توجه هستند، چرا که قابلیت یک‌پارچه سازی با اسکنرها و سایر عناصر نوری هولوگرافیک را دارد. اطلاعات ثبت شده روی این ماده قابل اصلاح و پاک شدن نیستند و عمدتا برای سیستم یک بار نگاشت(write) و خوانش(read) به دفعات مکرر استفاده می شود.

درحال حاضر مواد ارگانیک دارای دو مشکل بزرگ هستند. یکی اینکه با ضخامت های بیشتر از 100میکرون ارائه نمی شوند و کارایی هولوگرام را در روش های ترکیبی ذکرشده در بخش دوم را به شدت کاهش می دهد. مشکل دیگر این مواد این است که مدیوم در زمان expose دچار مقداری انقباض می شود که در نتیجه بازیابی در هولوگرام های ترکیبی را سخت و پیچیده می کند.

 هولوگرافیک

تکنیک‌های بازیابی داده ها از مدیوم هولوگرافیک

برای بازیابی اطلاعات، پرتوی مرجع در یک زاویه خاص روی مدیوم متمرکز می شود. بازیابی داده های ذخیره سازی شده در همان زاویه ی ایجاد تداخل خوانده می شود. پرتو مرجع از ردیاب و دوربین  CCD  که دارای پنل اطلاعات هستند، عبور می کند. پرتو لیزر مرجع، مطابق با آدرس تولید شده و داده شده به آن روی لایه مناسب متمرکز می شود. تعدادی ردیاب نوری نیز در آن سمت هولوگرام، تصویر زیر هولوگرام را بازسازی می کنند.

وقتی که الگوی تداخل ذخیره شده، که با دو پرتو اصلی به آن تابیده می شود، نور را منکسر می کند و همان طور که پرتو دیگر را بازسازی می کند برای تولید الگوی اصلی نیز استفاده می شود. بنابراین تابیدن به ماده ثبت توسط پرتو مرجع، پرتو جسم را بازسازی میکند. پس از آن الگوی اطلاعات و داده ها در شرایط پایدار توسط چیپ های دوربین شناسایی می شود . داده های چیپ تعریف و درک می شوند و به شکل جریان اطلاعات دیجیتال به کامپیوتر فرستاده می شود. صفحات و لایه های مدیوم می توانند  هم به صورت اختلاف در زاویه بین پرتو شئ و مرجع و هم به شکل تغییر طول موج لیزر تفکیک شوند.


ثبت و بازیابی اطلاعات حافظه های هولوگرافیک 10 out of 10 based on 1 ratings. 2131 user reviews.
0 | 0


مطالب مرتبط

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تماس با ما

تلفن واحد فروش: 8-26405905-021

ارسال فکس به شماره: 8-26405905-021

تلفن دفتر مرکزی: 4-22924203-021

ایمیل واحد فروش: sale@iran-hologram.com

ایمیل شرکتinfo@iran-hologram.com

آدرس: تهران بلوار میرداماد روبروی بانک مرکزی خیابان آقازاده فر (اطلسی سابق) کوچه نامی پلاک 10 طبقه اول

درخواست مشاوره
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بعد نگار ایرانیان ( ایران هولوگرام ) می باشد.