زبان ها
....
مشاهده کاتالوگ
.
بارکد
.
دانلود کاتالوگ
.
مشاوره آنلاین
.
فرآیند سفارش
.
ارزیابی رایگان سفارش
.

.

.

.

.

.

.

دایرکتوری مشاغل
.
عضویت در خبرنامه
خبرنامه
ماژول :
 

اجزا و روش های ثبت و ذخیره سازی هولوگرافیک

در بخش اول به اطلاعات کلی و اولیه در رابطه با ذخیره‌سازی هولوگرافی پرداختیم.  در این بخش، بحث را با توضیح برخی از اجزا و روش های ثبت وملزومات آن ادامه خواهیم داد.

تعدیل کننده نور فضایی- SLM 

از سیستم SLM برای ساخت اطلاعات دودویی(Binary) از نور لیزر استفاده می شود.    در اصل  یک صفحه تخت دو بعدی است که شامل پیکسل هایی است که می توانند خاموش و یا روشن شوند و کدهای صفر و یک را بسازند. درواقع مثال آن می تواند به پنجره و پرده  تشبیه شود. به این صورت که می توانیم با پرده، پنجره را بپوشانیم و مانع عبور نور خورشید شویم و در صورت تمایل به استفاده مجدد از نور خورشید، پرده را دوباره کنار زده و از نور آن بهره مند می شویم.

 SLM شامل دو ردیف چیدمان دو بعدی از این پنجره (سلول)ها می باشد که دارای عرضی با ابعاد میکرونی هستند. این سلول ها در بعضی از قسمت ها اجازه عبور نور را می دهد و در برخی مناطق دیگر مانع عبور آن می شود. که نتیجه آن چیدمان دوبعدی داده ها به صورت دودویی می باشد و این دقیقا چیزی است که از سیستم SLM  انتظار می رود.

نور لیزر تنظیم شده ای که برای ثبت به سمت مدیوم می رود، با عبور از این تعدیل کننده ها، داده را به شکل مورد نظر روی مدیوم ثبت می کند.

حافظه های هولوگرافیک اطلاعات را از شکل صفحه می خواند. به این مفهوم که اگر یک سَری(head) با قابلیت خوانش معمولی، جریان 32 بیتی را به واحد پردازش میفرستد، سیستم هولوگرافیک می تواند 32در32 بیت بفرستد.

با اضافه کردن یک بعد بیشتر، دسترسی در دفعات بسیار سریع تر اتفاق می افتد و هم چنین حجم های بسیار بزرگ تری نسبت به استفاده از دسترسی سریالی  و متناوب دارد. برای مثال این حجم می تواند 1مگابایت در صفحه SLM با رزولوشن 1024در1024 بیت، در حدود 15تا 20 میکرون باشد.

Multiplexing (ذخیره‌سازی مرکب)

برخلاف ذخیره سازی مغناطیسی که اطلاعات فقط روی سطح مدیوم ایجاد می شود، در حافظه های هولوگرافیک اطلاعات و داده نه تنها در سطح ماده ثبت میشوند، بلکه با اصلاح و تغییر پرتوها، داده در عمق و میان مدیوم نیز ثبت می شوندو ذخیره سازی در تمام حجم مدیوم  صورت می گیرد. به این روش که ثبت اطلاعات در چندین سطح مختلف در یک مدیوم مشترک انجام می شود، Multiplexing  گفته می شود.  هر چقدر حجم و ضخامت ماده ضخیم تر باشد، اصلاح و تغییر کم تری در منبع پرتو ها لازم است.

Angular Multiplexing (ذخیره‌سازی مرکب زاویه دار)

هنگامی که پرتو مرجع، پرتو منبع را بازسازی می کند. به همان زاویه ای که در ثبت تابیده شده است، احتیاج دارد. هرتغییر بسیار کوچکی در این زاویه باعث از بین رفتن پرتو منبع می شود. در ذخیره سازی Angular ، زاویه پرتو منبع در هر لایه از ثبت اطلاعات به مقدار بسیار کمی تغییر می کند. با توجه به حساسیت مدیوم ثبت، هزاران لایه می تواند دریک نقطه از تابش پرتو لیزر روی هولوگرام ذخیره شوند.

زاویه پرتو منبع می تواند با فرکانس بالای امواج صوت در جامدات، بازتابیده شود و با استفاده از روش دسترسی مکانیکی، زمان دسترسی از میلی ثانیه به میکروثانیه کاهش یافته است.

Wavelength Multiplexing (ذخیره سازی مرکب طول موجی)

این روش عمدتا در اتصال و پیوستگی با سایر روش های ذخیره سازی ترکیبی استفاده می شود. این روش ذخیره سازی، طول موج پرتو منبع و پرتو مرجع را در طول ثبت تغییر می دهد. ارسال پرتوهایی با طول موج مختلف در یک نقطه ثابت در مدیوم ثبت، باعث ایجاد ثبت لایه های مختلف در مدیوم می شود.

Spatial Multiplexing  (ذخیره سازی مرکب فضایی)

این روش ذخیره سازی نقطه تماس تمام پرتوهای منبع و مرجع را روی مدیوم ثبت تغییر می دهد. در این فرایند، هم پرتوها و هم مدیوم ثبت باید به صورت فیزیکی جابه‌جا و تغییر مکان دهند. این روش نیز همانند روش طول موجی در ترکیب و تلفیق با سایر روش ها استفاده می شود تا حداکثر ذخیره سازی در حجم هولوگرافیک اتفاق بیفتد.


اجزا و روش های ثبت و ذخیره سازی هولوگرافیک 10 out of 10 based on 1 ratings. 2173 user reviews.
0 | 0


مطالب مرتبط

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تماس با ما

تلفن واحد فروش: 8-26405905-021

ارسال فکس به شماره: 8-26405905-021

تلفن دفتر مرکزی: 4-22924203-021

ایمیل واحد فروش: sale@iran-hologram.com

ایمیل شرکتinfo@iran-hologram.com

آدرس: تهران بلوار میرداماد روبروی بانک مرکزی خیابان آقازاده فر (اطلسی سابق) کوچه نامی پلاک 10 طبقه اول

درخواست مشاوره
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بعد نگار ایرانیان ( ایران هولوگرام ) می باشد.