زبان ها
....
مشاهده کاتالوگ
.
بارکد
.
دانلود کاتالوگ
.
مشاوره آنلاین
.
فرآیند سفارش
.
ارزیابی رایگان سفارش
.

.

.

.

.

.

.

دایرکتوری مشاغل
.
عضویت در خبرنامه
خبرنامه
ماژول :
 

آشنایی با نانو هولوگرام

آشنایی با نانو هولوگرام 10 out of 10 based on 1 ratings. 129 user reviews.
0 | 0
کد دانشنامه : #2651
تاریخ انتشار : شنبه, 17 فروردین 1398 16:03
تعداد بازدید کننده : 129
چاپارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آشنایی با نانو هولوگرام
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هولوگرام ها بخشی از دنیای علمی تخیلی هستند، اما یافته های محققان نشان می دهد که نسل جدیدی از این هولوگرام ها به نام نانو هولوگرام در حال تولد است.

کوچک ترین هولوگرام

هولوگرام ها بخشی از دنیای علمی تخیلی هستند، اما یافته های محققان نشان می دهد که نسل جدیدی از این هولوگرام ها در حال تولد است.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه RMIT و مؤسسه فناوری بیجینگ موفق به طراحی کوچکترین هولوگرام جهان شدند. این هولوگرام را می توان با محصولات روزمره نظیر تلفن همراه ترکیب کرد.
این پروژه که به رهبری مین گو از دانشگاه RMIT انجام شده مدعی است که فناوری هولوگرام آنها بدون نیاز به عینک سه بعدی خاصی قابل دیدن بوده و ابعاد آن ۱۰۰۰ برابر نازکتر از تار موی انسان است. این گروه این فناوری را «نانوهولوگرام» نامگذاری کردند.

نانو هولوگرام


محدودیت های فناوری هولوگرام

در حال حاضر یکی از محدودیت های فناوری هولوگرام، ضخامت نوری آن است. هولوگرام های رایج از تلفیق نور برای ایجاد اشکال سه بعدی استفاده می کنند. اما هولوگرام هایی که توسط کامپیوتر تولید می شوند برای استفاده روی تلفن های همراه بسیار بزرگ هستند؛ بنابراین محدودیت کاربرد دارند.
مین و همکارانش هولوگرام ۲۵ نانومتری را با استفاده از عایق توپولوژیکی تولید کردند که دارای ضریب شکست پایین بوده و روی یک زیرلایه قرار گرفته است. این فیلم عایق موجب بهبود کیفیت تصویر هولوگرام میشود؛ بدون این که کوچک شدن آن را قربانی کند.
مین می گوید که این نانوهولوگرام با استفاده از یک روش سریع مبتنی بر لیزر ایجاد می شود که برای تولید انبوه مناسب است. از نظر تئوری، این فناوری می تواند درون تلفن های همراه و دیگر ادوات استفاده شده و در آنجا کار کند. مرحله بعدی، کوچک کردن این فناوری است، به طوری که بتوان آن را روی LCD و صفحه نمایشگر تلفن همراه قرار داد.
از این هولوگرام می توان در صنایع مختلف استفاده کرد؛ هر قطعه الکترونیکی را می توان به این هولوگرام مزین کرد. مین می افزاید: «از ادوات پزشکی تشخیص طبی گرفته تا وسایل آموزشی، ذخیره اطلاعات و امنیت سایبری با استفاده از این فناوری بهبود کارایی پیدا می کنند. این هولوگرام سه بعدی دارای پتانسیل استفاده در صنایع مختلف است.»


کوچکترین هولوگرامتکنولوژی نانو هولوگرام

فناوری نانوهولوگرام تصاویری سه بعدی برای تلفن ها , تبلت ها و تلوزیون ها به ارمغان خواهد آورد . هولوگرام سه بعدی همانند تمامی چیزهایی که در فیلم های آواتار و جنگ ستارگان دیده شده است , به علم تخیلی مبدل گشته است . دانشمندان با نازک کردن هولوگرام به حداقل اندازه ی خود آن را به چالش کشیده اند , اینکه بتوان از آن در وسایل الکترونیکی امروزی استفاده کنند اما هنوز موفق به اجرای آن نشده اند .
محققان اکنون در این زمینه موفق به ساخت هولوگرام شدند که باریک ترین هولوگرام در جهان است و آن 1000 برابر اندازه ی تار موی انسان میباشد . آنان در حال حاضر امیدوارند تا هولوگرامی اختراع کنند تا بتوان راهی را برای ادغام هولوگرافی سه بعدی در صنایع الکترونیکی امروزه هموار کرد از جمله : گوشی های هوشمند , تلوزیون ها و رایانه ها .

هولوگرام های نازک برای دستگاه های الکترونیکی

هولوگرامی کوچک به اندازه ی کف دست که بینندگان میتوانند بدون نیاز به عینک سه بعدی آنرا ببینند هم اکنون توسط تیمی از محققان استرالیایی و چینی در دانشگاه RMIT در ملبورن ساخته شده است . پروفسور مینگو , رهبر این تیم تحقیقی گفته : هولوگرام آماده که از طریق رایانه تولید میشوند برای دستگاه های الکترونیکی بسیار بزرگ بوده است . اما ادامه داد که هولوگرام نازکی که برنامه ی ساختش را دارند قادراست تا بر این مانع اندازه گیری غلبه کند .


آشنایی با نانو هولوگرام


نانو هولوگرام چگونه ساخته شده است؟

او گفت نانو هولوگرام با استفاده از یک سیستم چاپ لیزری سریع و ساده ساخته شده است و این به این معنی است که طراحی ایجاد شده برای ساخت در مقیاس بزرگ و تولیدات جمعی مناسب است .
پروفسور مینگو در ادامه میگوید که یکپارچه سازی هولوگرافی به الکترونیکی که در زندگی روزمره استفاده میشود , اندازه ی صفحه نمایش را بی اهمیت میکند . او اضافه کرد که هولوگرام پاپ آپ قادر به نمایش داده های زیادی است که بر روی گوشی و یا به صورت منظم برای تماشا مناسب نیستند . پروفسور بیان کرد که فکر میکند که هولوگرام ممکن است برای استفاده در بسیاری از زمینه های مورد نیاز پتانسیل لازم را داشته باشد .
هولوگرام ها میتوانند درهر چیزی از تشخیص پزشکی به ذخیره سازی داده ها , آموزش ,دفاع و حتی امنیت سایبری استفاده کند . پروفسور گفت که هولوگرافی سه بعدی ممکن است توانایی تبدیل بسیاری از صنایع را داشته باشد و این تحقیق بتواند یک قدم ما را به انقلاب واقعی در این زمینه نزدیک تر بکند .


ضخامت نانو هولوگرام


ضخامت مناسب نانو هولوگرام

بسیاری از هولوگرام ها قادر به کنترل فاز نور هستند و همین باعث توهم عمق سه بعدی میگردد . با این حال پروفسور گفت که قادر به تولید فاز های کافی از نور است که به عنوان یک تغییر فاز شناخته میشود . هولوگرام ها بایستی ضخامت طول موج های نوری را داشته باشند .
دانشمندان RMIT توانستند ضخامت مناسبی از هولوگرام بسازند. به این معنی که تنها 25 نانومتر در عرض آن ایجاد کنند . این لایه از هولوگرام به لطف استفاده از مواد عایق توپولوژیکی توسعه یافت . آن ماده ای است که قادر به نگه داری یک لایه سطحی با ضریب شکست انبساطی است و شاخص انکساری فوق العاده انبوهی میباشد . فیلم insulator توپولوژیک نازک است و این به عنوان حفره رزوسانس عمل کرده و به تغییرات فاز برای تصاویر هولوگرافی کمک میکند .

توسعه هولوگرافی

دکتر زنگی یو که یکی از همکاران این تحقیق است گفت که موضوع بعدی که این تیم مشغول به مطالعه در آن است , با توسعه ی فیلم سفت و سخت نازک که ممکن است بر روی صفحه نمایش ال سی دی قرار بگیرد که صفحه نمایش هولوگرافی سه بعدی را فعال میکند , مطرح شد . وی گفت که این امر شامل کاهش اندازه نیکل هولوگرافی پیکسل میشود و باید حدود 10 برابر کوچکتر شود .
دکتر گفت که فراتر از آنها به دنبال ایجاد یک فیلم الاستیک انعظاف پذیر هستند که بتواند در بسیاری از سطوح مختلف مورد استفاده قرار گیرد و بتواند افقی تازه را برای برنامه های هولوگرافی ایجاد کند .


“ آشنایی با نانو هولوگرام ”

 

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تماس با ما

تلفن واحد فروش: 8-26405905-021

ارسال فکس به شماره: 8-26405905-021

تلفن دفتر مرکزی: 4-22924203-021

ایمیل واحد فروش: sale@iran-hologram.com

ایمیل شرکتinfo@iran-hologram.com

آدرس: تهران بلوار میرداماد روبروی بانک مرکزی خیابان آقازاده فر (اطلسی سابق) کوچه نامی پلاک 10 طبقه اول

درخواست مشاوره
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بعد نگار ایرانیان ( ایران هولوگرام ) می باشد.