زبان ها
....
مشاهده کاتالوگ
.
بارکد
.
دانلود کاتالوگ
.
مشاوره آنلاین
.
فرآیند سفارش
.
ارزیابی رایگان سفارش
.

.

.

.

.

.

.

دایرکتوری مشاغل
.
عضویت در خبرنامه
خبرنامه
ماژول :
 

الگوی هولوگرافیک و روانشناسی

الگوی هولوگرافیک و روانشناسی 10 out of 10 based on 1 ratings. 1127 user reviews.
0 | 0
کد دانشنامه : #2338
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 خرداد 1395 13:01
تعداد بازدید کننده : 1127
چاپارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
الگوی هولوگرافیک و روانشناسی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ازجمله حوزه های پژوهشی که الگوی هولوگرافیک تاثیرات فراوانی برآن داشته، روان شناسی است.ایده هولوگرافیک ارتباط و پیوند غیر قابل توصیفی را هم که گاه میان آگاهی دو یا چند فرد به وجود می آید نمایان می کند. از معروفترین نمونه های این پیوند در مفهوم ناخودآگاه جمعی روان شناس سوئیسی، کارل گوستاویونگ، تجسم یافته است.

آن طور که بوهم می گوید:" آگاهی بشریت در نهایت عمیقا یکی است".حال سوالی که پیش می‌آید این است که اگر هر یک از ما به دانش ناخودآگاه تمامی نژاد بشر دسترسی داریم، پس چرا همه علامه دهر نیستیم؟ رابرت ام. اندرسون، در جواب این سوال می‌گوید چون ما فقط میتوانیم به اطلاعاتی که در نظم مستتر است و مستقیما به خاطرات ما مربوط می شود دسترسی پیدا کنیم. اندرسون نام این فرآیند برگزیده را آوای شخصی می‌گذارد.

روانشناس دیگری به نام اولمان عقیده دارد که این یافته ها گواهی بر وجود همان حالت درونی همبستگی ماهوی است که بوهم از آن سخن می گوید، با این حال حس می کند که مثالِ حتی عمیق تری از کلیت هولوگرافیک را می توان در آن سوی رویا دید و آن چیزی نیست جز کیفیت و توانایی خود خواب بین ما که اغلب بسیار خردمند تر و وارسته تر از خود ما در بیداری است. اولمان متوجه شد که هرگاه یکی از بیمارانش از تشخیص یا پذیرفتن حقایقی درباره خود سرباز می زند، آن حقیقت بارها و بارها در رویاهایش، به صورتهای استعاری گوناگون و مرتبط با تجربیات گوناگون گذشته، نمود می کنند، ولی همواره با این نیت آشکار که بتوانند فرصتهایی تازه جهت تشخیص و پذیرش حقیقت ارائه دهند. او معتقد است که طبیعت مراقب و نگران بقای انواع است. و نیز با بوهم در باب اهمیت کلیت هم عقیده است و حس می کند که رویا در واقع روشی است که طبیعت اتخاذ می کند تا علیه وسواس پایان ناپذیر آدمی جهت از هم گسستن جهان بایستد و واکنش نشان دهد.او می گوید: "آدمی می تواند خود را از هر آنچه بامفهوم و برپایه همیاری است جدا کند و همچنان زنده بماند و دوام آورد، ولی ملتها این چنین نیستند...".


از آنجا که نظم مستتر به تعبیری نمایانگر منبع بی نهایت اطلاعات است، شاید همین نظم مستتر سرچشمه فیض و دانشی باشد که از رویاها نشأت می‌گیرد. شاید رویاها پلی باشند میان نظمهای ادراک پذیر و نظمهای ناپیدای ادراک ناپذیر؛ یعنی بازنمودی باشند از "تغییر شکل طبیعی نظم مستتر به نظم نامستتر".
هم بوهم و هم پریبرام هر دو خاطر نشان ساخته اند که تجاربی که عرفا در طول تاریخ برشمرده اند،نظیر احساس وحدت کیهانی با عالم، احساس یگانگی با تمامی حیات و غیره، بسیار زیاد شبیه همان توصیفاتی است که از نظم مستتر کرده اند، و این نشان می دهد که شاید عرفا به نحوی قادرند پا را از واقعیت نامستتر معمول فرا بگذرند و به کیفیات ژرف تر و هولوگرافیک تر آن برسند. اولمان بر این باور است که روان پریشان نیز قادرند پاره ای خصوصیات ساحت هولوگرافیک واقعیت را تجربه کنند.اما از آنجا که روان پریشان قادر نیستند به تجربیاتشان نظم معقولی دهند،این تجربه ها و بینش ها همچون هجویه دردناکی از آنچه عرفا اظهار داشته اند نمود می کنند.
اولمان در عین حال این را هم اضافه می کند که وقتی ما خواب می بینیم،اکثرا از یک سازوکار محافظ طبیعی برخورداریم که نمی گذارد با نظم مستتر بیش از آنچه توانش را داریم تماس حاصل کنیم.

 


“ الگوی هولوگرافیک و روانشناسی ”

 

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تماس با ما

تلفن واحد فروش: 8-26405905-021

ارسال فکس به شماره: 8-26405905-021

تلفن دفتر مرکزی: 4-22924203-021

ایمیل واحد فروش: sale@iran-hologram.com

ایمیل شرکتinfo@iran-hologram.com

آدرس: تهران بلوار میرداماد روبروی بانک مرکزی خیابان آقازاده فر (اطلسی سابق) کوچه نامی پلاک 10 طبقه اول

درخواست مشاوره
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بعد نگار ایرانیان ( ایران هولوگرام ) می باشد.